Biblioteka: pierwszy po wakacjach Salon Artystyczno-Literacki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na LV Salon Artystyczno-Literacki, podczas którego odbędzie się otwarcie wystawy prac Katarzyny Kogutowicz „Inspiracje…” – 18 września 2012 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Katarzyna Kogutowicz – urodziła się w 1973 r. Dyplom magistra wychowania plastycznego uzyskała na wydziale artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Długosza w Częstochowie w 2000 r., podczas studiów podyplomowych na krakowskiej Akademii Pedagogicznej w 2002 r. zgłębiała tajniki pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 2000 r. pracuje w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej w Żegocinie; początkowo jako wychowawca świetlicy, nauczyciel plastyki i wiedzy o kulturze, od 2005 r. jako pedagog szkolny.

Jest współorganizatorem i koordynatorem wielu akcji kulturalnych w środowisku lokalnym np.: Teleturnieju Gmin „Tu i tam” (2001 r.), benefisu rodziny Juszczyków (2007 r.), pleneru malarskiego „Piękno ziemi żegocińskiej” (2008 r.), happeningu plastycznego „Zlot” – żegocińskie ptaki malowane (2011 r.). Swoją twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych w: CKSiT w Żegocinie – „Elfy”(2000 r.), Filii nr 1 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni – „Elfy” (2000 r.), Zespole Szkół w Łąkcie Górnej (2008 r.) i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żegocinie (2009 r.) oraz kilku wystawach zbiorowych w Muzeum Regionalnym w Myślenicach „Sercem i pędzlem – konkurs na pejzaż ziemi myślenickiej (2012 r.), Ratuszu Staromiejskim w Elblągu – „Zimowy pejzaż Elbląga” (2012 r.), Ośrodku Kultury w Będzinie – „Pejzaże osobliwe” (2012 r.) i Urzędzie Gminy w Żegocinie – „Żegocińskie krajobrazy – konfrontacje” (2012 r.).

W 2012 r. zdobyła I nagrodę w konkursie malarskim „Sercem i pędzlem” na pejzaż ziemi myślenickiej, rok wcześniej otrzymała Medal Pamiątkowy za zasługi i dar dla szkoły w postaci obrazu „Macierzyństwo Św. Jadwigi Królowej”. O obrazie „Macierzyństwo Św. Jadwigi Królowej” Katarzyna Kogutowicz mówi: „…kontrowersyjnym elementem w obrazie są czarne dłonie. Poszukiwałam elementu, który by niepokoił, burzył ciepło intymnej sceny jaką jest wyobrażenie matki tulącej do piersi niemowlę. Macierzyństwo królowej Jadwigi jest bardzo tragiczne. W wieku 25 lat Jadwiga wydaje na świat córkę: Elżbietę, Bonifację. Dziecko jest wcześniakiem, rodzi się wątłe i słabe i po kilku dniach umiera. Na skutek powikłań porodowych niedługo umiera i sama królowa. … namalowałam czarne dłonie (Chrystusa z wawelskiego krucyfiksu), które zabierają Jadwidze dziecko… To moja interpretacja. Musimy jednak pamiętać, że świętą Jadwigę królową łączyła niezrozumiała dla zwykłego śmiertelnika duchowa więź z Jezusem z wawelskiego krzyża. Rozmawiała z Nim godzinami, powierzała Mu wszystkie swoje sprawy. Ona zapewne powierzyła Chrystusowi i swoje dziecko. Ona – złożyła dzieciątko w te czarne dłonie…”

Wystawa „Inspiracje…” to prezentacja obrazów olejnych o różnorakiej tematyce, znajdziemy na niej urokliwe krajobrazy ziemi żegocińskiej, widoki Bochni, piękne kwiaty, intrygujące kobiety, tematykę biblijną czy martwą naturę…. Otwarcie wystawy uświetni występ uczniów Zespołu Szkół im. Jadwigi Królowej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie. Wystawę można oglądać do kończ listopada 2012 r. w godzinach pracy Biblioteki.