Reklama

Źródło nowego życia

Choć więźniowie zakładu karnego w Nowym Wiśniczu od kilku miesięcy maja nową kaplicę to dopiero niedawno została ona uroczyście poświęcona. W ubiegły czwartek 14 sierpnia bp. Wiesław Lechowicz konsekrował i erygował więzienną kaplicę pw Chrystusa Odkupiciela. Uroczystość połączona była z bierzmowaniem kilku skazanych.

Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym zwłaszcza dla skazanych i to nie tylko tych, którzy przyjmą dzisiaj sakrament bierzmowania, ale dla wszystkich którzy w tej trudnej sytuacji izolacji znajdują otuchę i pocieszenie w Bogu. Pozbawienie wolności jest okresem szczególnym w życiu człowieka i to niezależnie od przyczyny, której nastąpiło. Ważne jest, aby w tym czasie człowiek skazany mógł czerpać wzorce z dobrych źródeł – witając gości mówił dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu ppłk Grzegorz Koziara.

Podczas mszy świętej, w czasie której bp Wiesław Lechowicz uroczyście konsekrował kaplicę kilku skazanych otrzymało sakrament bierzmowania. Więźniowie zadbali o oprawę liturgii: przygotowali czytanie, śpiewali psalm, czytali modlitwę wiernych a nawet śpiewali pieśni. – Jestem podbudowany waszym śpiewem, bo naprawdę ładnie śpiewacie – powiedział biskup na zakończenie mszy św.

W kaplicy pod wezwaniem Chrystusa Odkupiciela znajduje się także obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ufundowany przez funkcjonariuszy i pracowników zakładu karnego. Parafianie z Nowego Wiśnicza złożyli się na tabernakulum, które jak mówi kapelan ZK w Nowym Wiśniczu ks. Józef Strugała jest źródłem nowego życia. Jeden z osadzonych ofiarował do kaplicy mszał a inny wykonał stacje Drogi Krzyżowej.

W uroczystości oprócz funkcjonariuszy i pracowników zakładu karnego oraz osadzonych udział wzięli m.in. diecezjalny kapelan zakładów karnych ks. Leszek Stręk, krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki, dziekan dekanatu lipnickiego ks. Zbigniew Kras, proboszcz Nowego Wiśnicza ks. Krzysztof Wąchała, organizator spotkań grupy rzymsko – katolickiej w zakładzie karnym Ojciec Stanisław Majcher, kapelan ZK w Nowym Wiśniczu ks. Józef Strugała, starosta powiatu bocheńskiego Jacek Pająk, , burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk, poseł Jan Musiał, zastępca dyrektora generalnego służby więziennej płk Waldemar Śledzik, dyrektor okręgowy służby więziennej w Krakowie płk Krzysztof Trela.

Obecnie pomieszczenie w którym znajduje się kaplica, będzie służyło tylko i wyłącznie jako miejsce kultu religijnego. Zanim urządzono w nim kaplicę służyło jako świetlica. – W niedziele i większe uroczystości kościelne odbywały się tam Msze święte. Składano stół do ping pona, wyciągano krzyż, ksiądz przynosił ze sobą hostie. Po skończonej Eucharystii wszystko wracało do normalności. Więźniowie znów grali w karty, w ping ponga, czytali gazety a nawet palili papierosy – mówi Patrycja Myśliwiec, kierownik penitencjarny zakładu karnego w Nowym Wiśniczu.

W Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu przebywa ok. 480 osadzonych, są to recydywiści penitencjarni. Z nabożeństw w kaplicy korzysta od 70 do 100 osób.