Reklama

Pielgrzymowanie w Internecie

Dzisiaj rano wyruszyła na szlak XXVI Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, jedna z najliczniejszych pielgrzymek w Polsce. W jej skład wchodzi aż 26 grup. Oprócz pielgrzymów z Tarnowa idą w niej również m.in. pątnicy z Nowego Sącza, Dębicy, Mielca czy Limanowej, są także pielgrzymi z ziemi bocheńskiej. W tym roku będzie można śledzić wędrówkę pątników na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek Opoki i Plusa. Uczestnicy mogą także zapisywać się na e-Liście Pielgrzymów, wysyłać tam MMS- y i zdjęcia z aparatów fotograficznych.

XXVI Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę jednoczy 9 tys. pątników z Małopolski i Podkarpacia. Wyruszyła na szlak z placu katedralnego w Tarnowie dzisiaj, po Mszy św. celebrowanej przez ks. bpa Wiktora Skworca o godz. 6.30. Jej tegorocznym hasłem jest wezwanie: “Wzorem św. Pawła bądźmy uczniami Chrystusa”. Na Jasną Górę pątnicy dotrą po 9 dniach wędrówki, 25 sierpnia.

Popularność ubiegłorocznej Wirtualnej Mapy Pielgrzymek skłoniła Fundację “Opoka” do kolejnego kroku – założenia strony e-Pielgrzymka.pl. Jest to społecznościowy serwis wszystkich wybierających się na pątniczy jasnogórski szlak.

E-Pielgrzymka zawiera wakacyjny hit roku ubiegłego – Wirtualną Mapę Pielgrzymek, na której w czasie rzeczywistym można obserwować marsz danej grupy pątników. Mapa jest znakomitą informacją dla wszystkich, którzy chcą na trasie odwiedzić pielgrzymów, a także pomocą dla mediów, kierowców i wszelkich służb zaopatrujących pielgrzymki w żywność i napoje. Serwis pielgrzymkowy Opoki to także Informator Pielgrzymkowy, galerie MMS-ów oraz fotografii wykonanych przez użytkowników strony, oraz e-Lista pielgrzymów, która zapoczątkuje serwis społecznościowy e-Pielgrzymka.pl. Po powrocie z pielgrzymki, uczestnicy będą mogli wymieniać się tam swoimi wrażeniami, komentarzami i fotografiami.

W czasie wędrówki pątnicy będą mogli wysyłać MMS- y do specjalnie przygotowanej galerii powstającej w trakcie pielgrzymki. Dla Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę numer docelowy to: 607 882 876. Galerie fotografii cyfrowych redagowane będą przez członków społecznościowego serwisu po pielgrzymce, jako swego rodzaju podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

E-Lista Pielgrzymów działa od początku lipca, a Wirtualna Mapa Pielgrzymek została aktywowana 21 lipca, wraz z wyruszeniem na szlak pierwszej uczestniczącej w projekcie pielgrzymki. W roku ubiegłym tworzony wraz z siecią PLUS serwis miał 620 tys. odsłon.