Reklama

Policjanci zwrócą większą uwagę na rowerzystów

W minionym miesiącu na drogach powiatu bocheńskiego Policja odnotowała 8 zdarzeń drogowych z udziałem kierujących jednośladami, w tym jeden wypadek na wskutek którego kierujący rowerem zmarł. W tym samym czasie policjanci zatrzymali 24 nietrzeźwych kierujących rowerami, z czego w 17 przypadkach wynik badania wskazał ponad 0,5 promila alkoholu, czyli więcej niż „jedno piwko”.

Analiza tych zdarzeń drogowych spowodowała konieczność nasilenia działań zapobiegawczych w ramach akcji pod kryptonimem „Rowerem do celu” jakie Policja podejmuje w okresie wakacyjnym. Działania te skierowane są na ujawnianie nietrzeźwych kierujących jednośladami i kontrolę wyposażenia rowerów – szczególnie w oświetlenie.

Powszechne przyzwolenie na kierowanie rowerem „po piwie” powoduje, że rowerzyści odważniej siadają za kierownicą i powodują realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przykładem może być ostatni weekend kiedy to doprowadzili do skutecznego uszkodzenia ciała pieszego i dwóch pojazdów. W jednym z tych zdarzeń młody mężczyzna w środku nocy zjeżdżał ze wzniesienia rowerem bez sprawnego oświetlenia i hamulców, stracił panowanie nad rowerem, skutkiem czego było potrącenie pieszego. Brakiem rozwagi i odpowiedzialności wykazują się również rodzice zezwalający swoim pociechom na kierowanie motorowerami wbrew przepisom prawa o ruchu drogowym.

Warto w tym miejscu przypomnieć o ograniczeniach wynikających z odpowiedzialności Towarzystw Ubezpieczeniowych tytułem odszkodowania za wyrządzone szkody czy też doznane obrażenia ciała. Kierujący rowerami nie posiadają ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej i zwrot kosztów wyrządzonej szkody zazwyczaj jest możliwy na drodze postępowania przed Sądem Cywilnym.

Policjanci podczas patrolowania dróg będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących, stan techniczny (szczególnie oświetlenia) rowerów i posiadanie karty rowerowej, która jest wymagana od osób małoletnich.

Rozdawane będą podczas kontroli drogowych ulotki przygotowane w tym celu wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Bochni adresowane do rowerzystów oraz kierujących samochodami zawierające kilka ważnych zasad pomagających bezpieczniej poruszać się po drogach, a tym samym dotrzeć do celu.