Reklama

Muzyka i pamiętniki w Grodkowicach

W niedzielę 26 października w Pałacu Żeleńskich w Grodkowicach (gmina Kłaj) odbędzie się trzeci koncert z cyklu „Muzyka i pamiętniki”. W programie przewidziano m.in. koncert zespołu „Camerata Cracovia”. Początek zaplanowano na godz. 18.00. Wstęp wolny.

Podczas koncerty będzie można posłuchać muzyki dawnej, polskich pieśni reformacyjnych, także fragmentów intrygujących pamiętników ostatniego właściciela grodkowickiego majątku – Karola Żeleńskiego.

Grodkowicki majątek ziemski to siedziba rodowa Żeleńskich herbu Ciołek, ziemian (a więc rolników) z szeregów których wyłonili się także przedstawiciele świata kultury polskiej. Tu urodził się kompozytor Władysław Żeleński, tu na wakacje przyjeżdżał jego syn, literat i publicysta Tadeusz Boy Żeleński.

W miejscu tym w latach 1997-2000 odbywał się festiwal „Muzyka w pałacu Żeleńskich”, natomiast później „Spotkania w pałacu Żeleńskich” oraz plenerowe „Pikniki dworskie” (2002-2005). W roku 2003 pałac znalazł się na liście obiektów promowanych podczas V Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Organizatorami cyklu koncertów „Muzyka i pamiętniki” jest Biuro Imprez Artystycznych „Camerata Cracovia” oraz Zakład Doświadczalny Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Grodkowie. Kierownikami artystycznymi przedsięwzięcia są Marta i Ireneusz Trybulcowie. Patronat honorowy nad imprezą objął wójt Gminy Kłaj Jan Majerz.