Reklama

Ceramiczne dialogi w kazamatach

W ubiegłą sobotę na wiśnickim zamku odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Ceramiczne dialogi 2008”. Na tę okazję do Wiśnicza znów zjechali artyści z całej Polski. W jednej z narożnych kazamat, gdzie otwarto ekspozycję zaprezentowano kilkanaście prac artystów ceramików.

Wystawa jest efektem dwutygodniowej pracy ceramików podczas VII Ogólnopolskiego Pleneru Ceramicznego dla Nauczycieli Szkół Plastycznych, który odbył się na początku lipca. – Atmosfera plenerów jest inna niż na plenerach organizowanych w fabrykach – zakładach ceramicznych. Tu pracuje się raczej podobnie jak w domach pracy twórczej. Wszyscy uczestnicy mieszkają „pod jednym dachem” w internacie szkoły, bardzo blisko miejsca pracy. Dyskusje o sztuce, o pracy trwają bez przerwy. (…) Mają miejsca wykłady i wieczory autorskie. – napisała o plenerze Małgorzata Olkuska w folderze wydanym z okazji wystawy na wiśnickim zamku.

Finałem wysiłku twórczego był piknik ceramiczny „Glina i żar ognia” (pisaliśmy o nim w artykule Ceramiczne dialogi w Nowym Wiśniczu). Zaproszeni goście po raz pierwszy mogli obejrzeć powstałe prace i porozmawiać z artystami a wszyscy razem obserwować wypały w piecach plenerowych.

Wystawę otworzył Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, którego oddziałem jest wiśnicki zamek. Na wernisażu obecni byli m.in. starosta bocheński Jacek Pająk, burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk, skarbnik powiatu bocheńskiego Marian Kumorek, dyrektor liceum plastycznego Elżbieta Kucybała.

W kazamatach zaprezentowano tylko kilkanaście prac. Całą ekspozycje można oglądać w zamku w sali balowej.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null