Supergłowa z Dąbrowicy – Rafał Ochel mistrzem krzyżówek, anagramów i innych łamigłówek

Aż 27 uczniów, reprezentujących 8 gimnazjów z gminy Bochnia wzięło udział w V Międzygimnazjalnym Turnieju Szaradziarskim „Supergłowa”, jaki odbył się w Zespole Szkół Gminnych w Nieszkowicach Małych. Zwyciężył Rafał Ochel z Dąbrowicy.

Uczestnicy turnieju mieli do rozwiązania 29 zadań: krzyżówek, anagramów, rebusów, kalamburów, szarad i innych łamigłówek. Wiele z nich związanych było ze szkolną tematyką (powtórka z geometrii, „Kto napisał?”, krzyżówka matematyczna, powtórka z historii) o różnym stopniu trudności, co wyrażało się w punktacji zadań.

Za rozwiązanie wszystkich można było otrzymać 85 punktów, a zwycięzca – Rafał Ochel zdobył ich 50. Drugie miejsce zajęła Anna Sobczyk – także reprezentująca gimnazjum w Dąbrowicy (46 pkt.), a na kolejnych lokatach uplasowali się: Łukasz Chojnacki – Siedlec (III miejsce – 43 pkt.), Marta Podsiad – Brzeźnica (IV miejsce – 37 pkt.), Sylwia Lonka – Nieszkowice Małe (V miejsce – 37 pkt,), Magdalena Puścizna – Pogwizdów (VI miejsce – 33 pkt.). Właśnie ta najlepsza szóstka została zaproszona przez przewodniczącego jury turnieju, na co dzień szefa Bocheńskiego Klubu Szaradzistów „Omnibus” – Stanisława Bukowca – do udziału w XV Szaradziarskich Mistrzostwach Małopolski, jakie pod koniec maja odbędą się w Galerii w Chełmie.

Nagrody laureatom wręczali: zastępca wójta gminy Bochnia – Eugenia Ignacyk, prezes „Omnibusa” – Stanisław Bukowiec, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu – Danuta Niemiec, dyrektor Zespołu Szkół Gminnych w Nieszkowicach Małych – Jolanta Napora oraz Tadeusz Bembenik – nauczyciel, szaradzista, główny organizator turnieju. Warto zaznaczyć, że od dłuższego czasu prowadzi on w szkole podstawowej w Nieszkowicach Małych kółko szaradziarskie, na które uczęszczają najmłodsi uczniowie tej placówki. Oni także spróbowali swoich sił w turnieju gimnazjalnym.

W klasyfikacji drużynowej bezapelacyjnie najlepsza okazała się reprezentacja Dąbrowicy (103 pkt.), wyprzedzając gimnazja: w Siedlcu (75 pkt.) i Nieszkowicach Małych (69 pkt.).

Nagrody ufundowali: redakcja „Rozrywki”, Technopol, „Dziennik Polski”, Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza z Proszówek i Agencja Wydawnicza „Progres” z Łapczycy.