Reklama

Od 12 lutego obostrzenia częściowo i warunkowo zniesione

Podczas dzisiejszego wystąpienia szefa rządu poinformowano, że z dniem 12 lutego zluzowanych warunkowo zostanie część obowiązujących obostrzeń. Otwarte, przy zachowaniu reżimu sanitarnego zostaną kina, teatry, baseny oraz hotele.  Nie zmieni się za to sytuacja restauracji i siłowni. 

 

Od początku lutego otwarte są sklepy w galeriach handlowych oraz muzea i galerie sztuki.  Od 12 lutego pojawi się kolejna grupa obiektów użyteczności publicznej. Od przyszłego piątku, na okres dwutygodniowej próby, otwarte zostaną między innymi hotele. Z zastrzeżeniem, że dostępnych będzie tylko 50% pokoi.  Podobnie będzie z kinami, teatrami, operami i filharmoniami, w których do dyspozycji widzów będzie 50% miejsc siedzących. Obowiązywać w nich będzie nakaz przebywania w maseczkach, zakazana będzie w miejscach kultury konsumpcja. W hotelach posiłki będą dostępne tylko przez dostarczanie ich do pokoi.

Zmiany dotknęły również sport amatorski. Od przyszłego piątku z obiektów sportowych zlokalizowanych na świeżym powietrzu będą mogli korzystać sportowcy – amatorzy. Dzięki temu do treningów i meczów kontrolnych wrócą na przykład piłkarze amatorzy. Ze stoków narciarskich korzystać będą mogli wszyscy narciarze. Nadal ograniczony będzie sport w obiektach zamkniętych, takich jak hale sportowe, w których zajęcia będą mogły mieć nadal tylk odzieci, młodzież oraz sportowcy pozostający na kontraktach. Wiemy, że wirus najszybciej rozprzestrzenia się w przestrzeniach zamkniętych, dlatego dopuszczamy wszelką aktywność sportową na terenach otwartych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Otwarte decyzją rządu zostaną pływalnie, za wyjątkiem aquaparków.  Obowiązywać w nich będzie nadal reżim sanitarny. Szef rządu stwierdził, że w tego typu obiektach ryzyko zakażenia są mniejsze niż w przypadku innych obiektów zamkniętych.

Powyższa uwaga dotyczy także siłowni, które nadal pozostaną zamknięte. Obowiązujące obostrzenia dotyczyć będą restauracji, gdzie posiłki nadal mogą być wydawane jedynie na wynos i w dowozie.

Minister zdrowia – Adam Niedzielski – powiedział, że złagodzenie obostrzeń ma charakter warunkowy. Nie tylko z powodu wyznaczenia  dla nich daty obowiązywania (do 26 lutego). Stwierdził, że w przypadku zwiększenia się transmisji wirusa rząd wróci do bardziej zaostrzonych obostrzeń.

Nie ulegną zmianie obostrzenia dotyczące zakazu organizowania zgromadzeń – nadal ograniczone będą do 5 osób.