Reklama

Profesor z UJ wstąpił do WOT-u

W sobotę 28 listopada 2020 r. kolejni ochotnicy wstąpili do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT). Jednym z nowo powołanych żołnierzy jest profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i zarazem kierownik działu historycznego Muzeum AK w Krakowie – Olgierd Grott.

Grott z Grotem

Choć mogłoby się wydawać, że przygoda profesora z 11 MBOT rozpoczyna się właśnie teraz to byłoby to spore niedopowiedzenie. Profesor Olgierd Grott jest dla Brygady postacią szczególną. Wiedza Profesora przełożyła się na przejęcie przez 11 MBOT tradycji Zgrupowania AK „Żelbet” oraz na wygląd odznaki pamiątkowej Brygady dla potrzeb której wykorzystano motyw sposobu walk „Żelbetu” z jego podziałem na taktykę miejską (kolor ceglasty) i terenową (kolor zielony). Nowy terytorials jest m.in. autorem przewodnika historyczno-krajowego „Śladami Armii Krajowej w Małopolsce”, w którym we współpracy z Brygadą opisano miejsca walk Zgrupowania AK „Żelbet”.

– Pomysł wstąpienia do 11 MBOT towarzyszył mi od momentu rozpoczęcia formowania Brygady – mówi profesor Grott. Historia, którą pasjonuję się zawodowo, patriotyzm i możliwość połączenia życia zawodowego ze służbą w wojsku znalazły ujście w decyzji o wstąpieniu do małopolskich terytorialsów – dodaje. Był jeszcze jeden motyw – Grott musiał umieć strzelać z Grota (MSBS „Grot” to karabinek na wyposażeniu 11 MBOT – przyp. aut.) – kończy z uśmiechem szer. Olgierd Grott.

Powołanie

W ostatni weekend listopada do małopolskich terytorialsów wstąpiło blisko 60 żołnierzy. Uroczystą przysięgę zaplanowano na 13 grudnia br. To ostatnie powołanie w tym roku.

Kto może ubiegać się o służbę w 11 MBOT?

Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 11 MBOT jest nadal aktualne. O służbę
w małopolskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe.

Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 11 MBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Krakowie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Tarnowie.

mjr Bartosz KUBAL, Oficer Prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej