Nowy Wiśnicz. Benefis Stanisława Domańskiego

Benefis z okazji 80. urodzin Stanisława Domańskiego, który odbył się 3 lipca 2024 roku w sali konferencyjnej Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu zapisał piękną kartę w historii wiśnickiej ziemi.

Stanisław Domański to nie tylko pedagog, metodyk nauczania muzyki, pianista, dyrygent i historyk z zamiłowania, ale również człowiek wielu pasji. Jako nauczyciel muzyki wychował wiele pokoleń wiśnickiej młodzieży, zaszczepiając w nich zamiłowanie do muzyki, patriotyzmu, poszanowania własnej godności czy szacunek do drugiego człowieka. To również założyciel i pierwszy dyrygent Chóru „Canon” przy parafii w Nowym Wiśniczu. Związany z Towarzystwem Miłośników Wiśnicza, był jego prezesem w latach 1999-2021. Za zasługi dla wiśnickiej ziemi uhonorowany został statuetką Herkulesa Wiśnickiego. W ubiegłym roku dołączył do grona Honorowych Obywateli Nowego Wiśnicza.

Podczas uroczystości licznie zgromadzeni przyjaciele, współpracownicy i bliscy pana Stanisława dzielili się wzruszającymi wspomnieniami z jego życia. To było nie tylko święto samego jubilata, ale także czas refleksji nad jego życiowymi dokonaniami i ogromnym wpływem na wiśnicką kulturę i edukację muzyczną przyszłych pokoleń.
Wydarzenie uświetniły występy artystyczne, które dodały wyjątkowego klimatu tej uroczystości. Przyjaciel Pana Stanisława – śpiewak barytonowy  Jan Maria Dyga, chór Canon z solistkami – Martyną Dymurą i Anielą Oświecimka, zachwycili pięknym śpiewem.  Magdalena Janeczek -Tucznio z zespołu Forteca wykonała utwór ,,Koryznówka” do słów Bogdana Kasprowicza, poety który specjalnie na tę uroczystość dedykował wiersz dla Benefisanta. Prezentowane utwory wprowadziły słuchaczy w wyjątkowy nastrój i dostarczyły zgromadzonym wielu wzruszeń.
Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in.: przedstawiciele władz samorządowych powiatu i gminy, Dyrektorzy instytucji kultury, Dyrekcja Zakładu Karnego, Dyrektorzy szkół podstawowych oraz Dyrekcja PLSP w Nowym Wiśniczu, prezesi stowarzyszeń, artyści, nauczyciele, przyjaciele oraz rodzina Jubilata.

Benefis był okazją do podziękowań za lata oddania i przyjaźni, które Stanisław Domański okazał swoim bliskim oraz wiśnickiej społeczności. Przyjaciele uczynili tę uroczystość wyjątkową i pełną ciepłych emocji, składając hołd jubilatowi za jego życiowe osiągnięcia i wartości, które przekazał następnym pokoleniom. Na koniec uroczystości był tort, odśpiewano ,,Sto lat” a goście złożyli życzenia i wręczyli prezenty.

źródło: nowywisnicz.pl