Pojedynek jedynek, czyli emocje też w wyścigu o powiat

Emocje wzbudzają nie tylko  rywalizacje o fotele wójta czy burmistrza, ale także o mandat radnego powiatowego. Do podziału jest ich 23. Kandydatów aż 190. Łatwo więc policzyć, że aż 167 osób do Rady Powiatu Bocheńskiego się nie dostanie. 

Wyborcze „jedynki”, to zazwyczaj liderzy, najmocniejsze – najbardziej rozpoznawalne postaci ugrupowania. Zazwyczaj, gdyż często wyraziści, znani kandydaci zajmują miejsce na samym dole listy wyborczej. W tym jednak miejscu chcieliśmy wskazać którzy kandydaci oznaczeni na swoich listach z „jedynką” powalczą o Radę Powiatu Bocheńskiego.

W okręgu wyborczym nr 1, który swoim zasięgiem obejmuje Bochnię, przewidziano do podziału aż 6 mandatów. Powalczą o nie między innymi „jedynki”: Krzysztof Kokoszka (PiS), Jarosław Marzec (KO), Radosław Macoń (Nowa Nadzieja), Adam Korta (Nasza Wspólna Sprawa), Stefan Kolawiński (Niezależni do Powiatu Bocheńskiego i Gminy), Anna Wojakiewicz (Wspólna Droga).

W okręgu wyborczym nr 2, obejmującym gminę Bochnia do zdobycia są 4 mandaty, a powalczą o nie między innymi „jedynki”:  Tomasz Całka (PiS), Jarosław Gucwa (KO), Karol Serafin (Nowa Nadzieja), Bernadetta Gąsiorek (Nasza Wspólna Sprawa),  Ewelina Makowska (Niezależni do Powiatu Bocheńskiego i Gminy) oraz Rafał Rudka (Wspólna Droga).

W okręgu wyborczym nr 3 który terytorialnie powiązany jest z gminą Nowy Wiśnicz do zdobycia są 3 mandaty.  Powalczą o nie: Bernadeta Błoniarz (PiS), Marta Pięta (KO), Mateusz Zygmunt (Nowa Nadzieja),  Krzysztof Kołodziejczyk (Nasza Wspólna Sprawa), Rafał Adamczyk (Niezależni do Powiatu Bocheńskiego i Gminy),  Tadeusz Kozioł (Wspólna Droga)

Okręg wyborczy nr4, to gminy Drwinia i Rzezawa. Do zdobycia są 4 mandaty i powalczą o nie następujący liderzy list wyborczych: Paweł Leśniak (PiS),  Stanisław Szumański (KO), Adam Wośko (Nowa Nadzieja), Beata Puzia (Nasza Wspólna Sprawa), Anna Starostka-Wiśniowska (Niezależni do Powiatu Bocheńskiego i Gminy), Józef Słonina (Wspólna Droga)

Aż 6 mandatów można zdobyć w okręgu wyborczym nr 5, obejmujący swoim zasięgiem gminy: Lipnica Murowana, Łapanów, Trzciana oraz Żegocina. Powalczą w nich „jedynki”: Marek Patalita (PiS), Anna Zdebska-Sroka (KO), Wojciech Wrona (Nowa Nadzieja), Wiesław Kukla (Nasza Wspólna Sprawa), Wioletta Nowojowska (Niezależni do Powiatu Bocheńskiego i Gminy), Ryszard Drożdżak (Wspólna Droga)