Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy 22 marca

Ekstremalna Droga Krzyżowa to indywidualna praktyka religijna oraz wyjątkowe i wymagające wydarzenie duchowe. To czas na skupienie, samotność i przemyślenia. Cztery główne wartości EDK to: wyzwanie, droga, zmaganie i spotkanie. Najważniejszy jest aspekt duchowy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która ma być prawdziwym spotkaniem z Bogiem w trudzie, ciszy, samotności i wysiłku. W ten sposób pragniemy kształtować nasz charakter oraz nabierać pokory, tak, aby w codziennym życiu wszelkie trudy i przeciwności traktować jak możliwość zbliżenia się do Boga oraz własnego rozwoju.

Kiedy?

Ekstremalna Droga Krzyżowa odbędzie się w Piątek, 22 marca 2024:
18:00 – odbiór pakietów uczestnika
18:30 – możliwość spowiedzi
19:00 – Msza Święta na rozpoczęcie EDK
20:00 – Wyjście na Trasy EDK

Jakie przygotowano Trasy EDK?
W tym roku przygotowano 7 tras o różnym poziomie trudności:
Błękitna: do Bochni 39km
Żółta: do Jasienia 36km
Czarna: do Szczepanowa 41km
Biała: do Pasierbca 42km
Brązowa: do Brzeska 43km
Czerwona: do Krakowa Łagiewnik 60km
Srebrna: do Wiślicy 65km

Jak należy się przygotować?

Na drogę należy wziąć ze sobą ciepłe ubranie, wodoodporne i wygodne buty, termos z ciepłym napojem, wodę, prowiant, elementy odblaskowe, latarkę – czołówkę, dobrze naładowany telefon, powerbank, podstawowe opatrunki. Ważne, aby przed wyruszeniem powiadomić o tym osoby bliskie. Na trasie należy przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Jak wygląda przebieg EDK?
Ekstremalna Droga Krzyżowa jest oparta na tradycyjnej drodze krzyżowej z 14 stacjami i rozważaniami Męki Pańskiej. Jednak odbywa się ona poza murami kościoła w formie pieszej, nocnej wędrówki, na wymagających trasach liczących minimum 40 km, poza głównymi drogami. W czasie jej trwania obowiązuje reguła milczenia. Zwyczajowo EDK zaczyna się wspólną Mszą Świętą (w tym roku o godzinie 19:00). W rejonie przygotowane są trasy. Można pobrać aplikację z rozważaniami i ślad GPS lub wydrukować sobie opis trasy. To bardzo ułatwia przemarsz, bo w nocy trudno jest zapytać się o drogę. Na EDK można wyruszyć samemu, lub w małej grupce. W każdym przypadku obowiązuje milczenie. Uczestnicy zatrzymują się w wyznaczonych miejscach na modlitwę przy stacji. Należy unikać rozmów i pikników. Na trasie można jeść i pić. Brak jedzenia nie należy do istoty EDK. Każdego roku przygotowane są specjalne rozważania, które oddają ducha tego wyzwania. Przygotowuje je ks. Jacek WIOSNA Stryczek razem ze swoją wspólnotą. Można je wysłuchać – nagranie jest dostępne w aplikacji EDK, lub przeczytać.
Ekstremalna Droga Krzyżowa nie ma nic wspólnego z pielgrzymkami, z tym, że jest grupa, że jest bezpiecznie, że jest piosenka, że ksiądz się Wami będzie opiekował – Nie ma z tym nic wspólnego. Jest po prostu ciemną nocą. To zmaganie się z własnymi słabościami.. Każdy walczy sam o wytrwanie na trasie. Ryzykuje. Nie chodzi też o wyjściew jakieś intencji. Chodzi o przemianę swojego życia. Bóg nie zajmuje się pogodą. Zajmuje się tym, abyśmy byli lepsi. Należy więc przygotwać się na wszelką pogodę. Przejście 40 km zajmuje od 8 do 13 godzin.

Kto może i powinien iść na Ekstremalną Drogę Krzyżową?
EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej—sensu i nowego pomysłu na siebie. Zniechęcamy osoby, które myślą, że jakoś to będzie. Że jak nie będą miały siły, to ktoś im pomoże. Zniechęcamy ludzi zamkniętych, którzy nie szukają nowych pomysłów na siebie. Zniechęcamy ludzi, którzy oceniają innych i uważają siebie za lepszych od nich. W EDK nie chodzi o sport. To nie jest przygoda. To jest droga do spotkania ze swoją duszą.  Z Bogiem. EDK jest świetnym rozważaniem dla ludzi, którzy dużo pracują i trudno im znaleźć czas dla siebie i swojej duszy. Ta kumulacja daje okazję do gruntowanego przemyślenia siebie.

Po co cały ten wysiłek?
Tradycyjne nabożeństwa, np. Gorzkie żale, nie przemawiają do wszystkich. Fenomen EDK polega na tym, że ludzie szukają innych duchowych przeżyć, „czegoś więcej”. To dlatego przemarsz tak przyciąga ludzi, pomimo ciężkich warunków. Na trasie można odnaleźć siebie samego, ale również i przede wszystkim samego Boga. Zapisy na trasy otwarte są do 22 marca i dostępne są na stronie: www.edk.org.pl 


Wszelkie aktualne informacje o EDK Jasień dostępne na Facebooku:
https://www.facebook.com/JASIEN.EDK
To już 9 edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Jasieniu. W poprzednim roku udział wzięło ponad 300 osób! W tym roku liczymy na podobny wynik. Serdecznie zapraszamy do udziału!