Domowe sposoby na siniaki. Sprawdź, jak szybko pozbyć się siniaków

Siniaki nie są niebezpieczne dla zdrowia, jednak wyglądają nieestetycznie. Z tego powodu wszyscy chcą pozbyć się ich jak najszybciej, zwłaszcza gdy znajdują się na twarzy lub w innych widocznych miejscach. Jak szybko pozbyć się siniaków? Oto sprawdzone domowe sposoby.

 

  1. Chłodne kompresy
  2. Żele chłodzące z apteki
  3. Okłady z liści kapusty
  4. Arnika górska

 

Siniaki pojawiają się często zwłaszcza u dzieci. W czasie wakacji co kilka dni maluchy nabijają sobie guzy, bawiąc się na placach zabaw lub biegając. Niestety, nieestetyczne guzy i stłuczenia powstają również na ciele dorosłych. Jak poradzić sobie z siniakami za pomocą domowych sposobów?

 

Chłodne kompresy

 

Najszybszym domowym sposobem na siniki jest przygotowanie chłodnego kompresu. Jego działanie jest skuteczne jedynie, gdy siniak jeszcze nie powstał. Kompres należy przygotować od razu po uderzeniu. Niska temperatura sprawia, że naczynia krwionośne w uderzonym miejscu obkurczają się. Dzięki temu nie dochodzi do wylewu podskórnego, który jest przyczyną powstawania siniaków.

 

Chłodny kompres łatwo wykona się, zawijając kostkę lodu w bawełnianą lub lnianą ściereczkę. Należy przyłożyć ją do bolącego miejsca i przytrzymać przez co najmniej kilka minut. Jeżeli ból nadal się utrzymuje, można włożyć do ściereczki nową kostkę lodu. W ten sposób powinno się zupełnie zniwelować siniak lub znacząco zmniejszyć jego wielkość i skrócić czas utrzymywania się zasinienia na skórze.

 

Żele chłodzące z apteki

 

Podobny efekt uzyska się, sięgając po apteczne żele o działaniu chłodzącym. Ich użycie polega na posmarowaniu nimi skóry dość grubą warstwą i powtarzaniu zabiegu w razie potrzeby. Żel ściąga naczynia krwionośne i łagodzi ból. Co ważne, po preparat tego typu można sięgnąć w dowolnym czasie i miejscu. Żel działa efektywnie, nawet gdy jest przechowywany w temperaturze pokojowej. Dzięki temu można z niego skorzystać na placu zabaw, w czasie wycieczki i w wielu innych sytuacjach.

 

Okłady z liści kapusty

 

Domowe sposoby na siniaki to również okłady z ogólnie dostępnych produktów. Jedną z najbardziej znanych metod na stłuczenia i siniaki jest przykładanie liści kapusty. Liść przed przyłożeniem do skóry należy rozbić tłuczkiem do mięsa, by puścił sok. Kapustę powinno się trzymać na skórze przez kilkanaście minut. Dzięki tej metodzie łatwo usuwa się obrzęki, dlatego chętnie stosują ją również młode mamy, które borykają się z bólem piersi i nawałem pokarmu.

 

Arnika górska

 

Arnika górska to roślina, która powszechnie rośnie w polskich górach. Przygotowane na jej bazie żele, kremy i wyciągi są skuteczną metodą na zwalczanie siniaków, obrzęków, opuchlizny i oparzeń. Arnikę można stosować również wewnętrznie. Roślina wykazuje właściwości wspomagające układ sercowo-naczyniowy, dzięki czemu chroni przed zaburzeniami prowadzącymi do miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych.

 

Stosowanie preparatów zawierających wyciąg z arniki górskiej skraca czas gojenia ran i stłuczeń. Wyciąg działa zarówno przed powstaniem siniaka, jak i w sytuacji, gdy zasinienie już się pojawiło. Wystarczy kilka razy dziennie smarować uderzone miejsce, a granatowy kolor skóry stanie się o wiele bledszy już po paru zastosowaniach.

 

Jeżeli domowe sposoby na siniaki zawiodą, a ból i obrzęk będą się nasilać, konieczna może być wizyta u lekarza. Czasem zdarza się, że z pozoru błahy uraz prowadzi do pęknięcia lub złamania kości. W takim przypadku niezbędne jest wprowadzenie innego leczenia, które zaleci specjalista po obejrzeniu uszkodzonego miejsca i ewentualnym wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.