Planujesz zakup samochodu? Zobacz, jakie informacje powinieneś zweryfikować

Zakup używanego samochodu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Można trafić na nieuczciwego sprzedawcę, który będzie chciał ukryć przed kupującym istotne informacje o aucie lub jego usterkach. Można jednak zapobiegać oszustwom, sprawdzając zgodność informacji podawanych w ogłoszeniu ze stanem faktycznym. Wystarczy wykorzystać numer VIN. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup auta z drugiej ręki.

 

Jak sprawdzić historię pojazdu?

 

Kierowcy planujący zakup używanego samochodu, już na wstępnym etapie poszukiwań mogą dokonać selekcji ofert. W łatwy sposób można dokładnie sprawdzić, czy dany pojazd nie jest kradziony. Weryfikacja dotyczy także tego, czy przeszedł wymagane badania techniczne, a stan jego licznika nie został umyślnie zaniżony. Ministerstwo Cyfryzacji umożliwia sprawdzenie najważniejszych informacji dzięki skorzystaniu z darmowego narzędzia. W tym celu konieczne jest podanie:

  •       numeru rejestracyjnego samochodu,
  •       numeru VIN,
  •       daty pierwszej rejestracji.

 

W zdecydowanie większości przypadków oferujący samochody podają wszystkie stosowne informacje w ogłoszeniu, dzięki czemu bardzo szybko można zweryfikować najważniejsze detale pojazdu. Jeżeli nie możesz znaleźć danych, to konieczny będzie kontakt ze sprzedającym. W razie braku odpowiedzi lub unikania od podania szczegółów warto zrezygnować z ogłoszenia.

 

Rozbudowany raport o stanie samochodu

 

Raport VIN to najbardziej rozbudowane rozwiązanie, z którego mogą skorzystać osoby decydujące się na zakup używanego pojazdu. Każdy samochód ma przypisany do niego numer. Są w nim zaszyfrowane wszystkie najważniejsze informacje. Poszczególne cyfry mają swoje znaczenie i tak:

  •       1–3 – pierwsza określa kraj pochodzenia pojazdu, a kolejne dwie markę,
  •       4–8 – dotyczą typu pojazdu, jego serii, modelu, jak i rodzaju silnika czy wyposażenia,
  •       9 – to numer kontrolny pozwalający sprawdzić, czy numer VIN jest poprawny,
  •       10 – dotyczy roku produkcji pojazdu,
  •       11 – dotyczy kodowania fabryki, w której wyprodukowano dany model samochodu,
  •       12–17 – pozwalają na zidentyfikowanie konkretnego egzemplarza.

 

Samodzielne rozszyfrowanie kodu VIN jest praktycznie niemożliwe, gdyż producenci mają pełną dowolność w określaniu informacji kryjących się pod znakami 4–17. Fabryczny kolor lakieru po numerze VIN jest zatem praktycznie nie do odczytania z szeregu znaków.

 

Wykorzystując raport VIN, można uzyskać pełne informacje dotyczące pojazdu oraz jego historii. Rozbudowane raporty dostarczają danych nie tylko o aktualnym przebiegu czy wyposażeniu auta. Można w nich znaleźć informacje dotyczące wcześniejszych sprzedaży czy odnotowanych szkód, które często udokumentowane są fotografiami. Jeżeli historia samochodu jest zadowalająca, wówczas można zdecydować się na kupno pojazdu.

 

W raporcie VIN znaleźć można również informacje o pierwotnym kolorze, w którym pojazd został wyprodukowany. To znacznie ułatwia np. prace związane z jego lakierniczymi poprawkami.

 

Czy warto korzystać z raportów VIN?

 

Raporty VIN dostępne są w wersjach bezpłatnych oraz płatnych. Korzystanie z nich pozwala ujawnić wszelkie informacje dotyczące pojazdu. To szybki i łatwy sposób, aby zweryfikować, czy zgodnie z opisem auto nie pochodzi z wypadku. Z takich narzędzi korzystają nie tylko osoby, które pierwszy raz kupują samochód, ale także doświadczeni handlarze.