Na co zwrócić uwagę, kupując odzież sportową?

Niezależnie od tego, czy aktywność fizyczna jest dla Ciebie efektem noworocznego postanowienia, czy standardowym elementem tygodnia obecnym w twoim życiu od dawna, to ważną częścią myślenia o ruchu jest uwzględnienie wyboru odpowiedniej odzieży.. Właściwie dopasowane ubranie wpływa korzystnie na efektywność treningów i płynącą z nich satysfakcję, pozwala także na uprawianie sportu w sposób zdrowy i bezpieczny. Na co zwracać uwagę, dokonując wyboru?

 

​                    Ubranie dopasowane do rodzaju aktywności

Kluczowy jest oczywiście rodzaj aktywności. Z pozoru zasada ta nikogo nie dziwi – przecież na trening judo obowiązuje inny strój niż na basen. Chodzi jednak o bardziej subtelne różnice między ubraniami przeznaczonymi do wykonywania podobnych (lub pozornie podobnych) sportów. Jogging, trekking, nordic walking – czy to nie to samo? Czy do biegania nie można ubrać po prostu tego samego, co na rower? Odpowiedź leży gdzieś pośrodku – z jednej strony próba zdywersyfikowania odzieży pod kątem każdej dyscypliny bywa chwytem marketingowym i wiele sportów można faktycznie uprawiać w identycznym stroju. Są jednak i takie rodzaje aktywności, które naprawdę wymagają specjalistycznej odzieży.

W ATTIQ znajdziesz ubrania sportowe zaprojektowane z myślą głównie o dwóch dyscyplinach: bieganiu i kolarstwie. Na ich przykładzie łatwo można zilustrować kwestie specjalizacji odzieży. Jazda na rowerze, zwłaszcza jeśli mowa o dłuższych dystansach czy wymagającym terenie, wymaga odpowiedniego, indywidualnego przygotowania stroju. Dla wygody i ze względów zdrowotnych bezwzględnie należy zakładać getry lub spodenki kolarskie chroniące przed urazami i otarciami. Również koszulki i bluzy na rower wyróżniają się szczególnymi cechami: mają wydłużony tył, chroniący wygięte plecy, wykończenia z antypoślizgowej gumy zapobiegającej podwijaniu się ubrań, długie zamki umożliwiające łatwe zapinanie bez przerywania jazdy czy stójki chroniące gardło i krtań przed przewianiem.

Odzież do biegania również powinna mieć szereg cech ułatwiających i uprzyjemniających uprawianie tej dyscypliny. Tkaniny muszą być lekkie, oddychające, delikatne, odprowadzające wilgoć. Jednak podobne cechy powinny wykazywać bluzy czy spodnie ubierane na nordic walking czy trekking – w tym wypadku nie zawsze warto ufać sloganom o specjalistycznych strojach do spacerowania po lesie.

 

​                    Sport o każdej porze roku

Kupując odzież sportową, weź również pod uwagę, w jakiej porze roku będziesz wykonywać dany rodzaj aktywności. Do uprawiania sportu latem wybieraj odzież umożliwiającą skuteczną wentylację, chroniącą przed promieniami UV, lekką i dającą efekt chłodzenia. Zimą zadbaj o odpowiednią temperaturę, kupując ubrania z warstwą ocieplającą. To właśnie w chłodniejsze dni szczególnie ważne jest odprowadzanie wilgoci – mokre ubrania mogą spowodować infekcje zarówno górnych i dolnych dróg oddechowych, jak i skóry.

Dobierając damskie lub męskie ubrania do biegania pod kątem pory roku, miej również na uwadze swoje indywidualne uwarunkowania – jeśli łatwo się pocisz i przegrzewasz, a kaloryfery włączasz okazjonalnie, nawet zimowa odzież sportowa nie powinna być w twoim przypadku zbyt mocno ocieplana.

 

​                    Materiał, krój, estetyka

Przywykło się uważać, że wszystko, co naturalne, jest absolutnie najlepsze. Przy produkcji odzieży sportowej warto jednak zaufać technologii – syntetyczne tkaniny powstałe z myślą o sportowcach są znacznie lżejsze niż ich naturalne odpowiedniki, o wiele lepiej odprowadzają wilgoć, są też łatwiejsze w pielęgnacji i czyszczeniu. Jeśli ekologia jest dla ciebie ważna, wybieraj zatem ubrania stworzone do aktywności fizycznej, ale uszyte z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju – z wykorzystaniem surowców z recyklingu, pakowane bez użycia folii. Jeśli jakaś firma proponuje możliwość darmowego dokonania niewielkich napraw zakupionej u nich odzieży sportowej lub przyjmuje zużyte ciuchy, by poddać je przeróbce – wówczas masz pewność, że w jej przypadku ekologia to nie tylko slogan.

Choć w sporcie to nie estetyka jest najważniejsza, to jednak mając do wyboru ubrania ładne i nieładne, zdecydowanie wolimy te pierwsze – zwłaszcza że odzież do biegania damska i męska wcale nie musi być źle skrojona czy nieciekawie odszyta. Co więcej, w przypadku ciuchów, w których dajemy z siebie wszystko, wygląd może być formą  dopingu – czujemy się lepiej, gdy wyglądamy dobrze, więc sport przynosi nam jeszcze większą radość.

Komponując swoją sportową garderobę, warto również zwrócić uwagę na przydatne detale – np. technologie odblaskowe polepszające widoczność przy słabym oświetleniu czy funkcjonalne kieszonki, do których można schować drobiazgi. Dzięki nim uprawianie ulubionej dyscypliny będzie nieco łatwiejsze i znacznie bezpieczniejsze.