Reklama

Jak efektywnie uczyć się języków programowania?

Być może zastanawiałeś/aś się, dlaczego niektórzy uczą się programowania latami, a inni już po kilku miesiącach otrzymują dobrze płatną pracę. Wbrew pozorom rozwiązanie jest bardzo proste. Ci drudzy po prostu robią to efektywnie. Na to, jak szybko opanujesz podstawy programowania, ma wpływ kilka czynników. Oto trzy najważniejsze z nich.

Forma nauki programowania

Programowania możesz uczyć się na kilka różnych sposobów zarówno samodzielnie, jak i korzystając ze wsparcia drugiej osoby. Zazwyczaj zorganizowane zajęcia pozwalają szybciej uzyskać efekty. Nie tylko sprawiają, że nauczyciel wyłapie Twoje błędy, ale także dadzą Ci motywację, której często brakuje przy samodzielnej nauce.

Najpopularniejsze formy nauki programowania to:

  • samodzielna nauka z bezpłatnych materiałów
  1. – choć taka forma jest najtańsza, to zazwyczaj także najmniej efektywna; musisz nie tylko sam/a przyswoić materiał, ale także regularnie motywować się do nauki;
  2. samodzielna nauka z płatnych kursów
  3. – jest to nieco bardziej efektywna forma nauki niż poprzednia, ponieważ otrzymujesz usystematyzowaną wiedzę przekazaną w przystępny sposób; zazwyczaj jednak również musisz samodzielnie motywować się, aby robić postępy;
  4. szkolenia stacjonarne lub online
  5. – jedna z najbardziej efektywnych form nauki programowania to kursy programowania, ponieważ pozwala na natychmiastową korektę Twoich błędów; zajęcia odbywają się w grupie, dlatego możesz porównywać efekty swojej pracy, a także wspólnie rozwiązywać problemy; to z kolei przyda Ci się w pracy jako programista;
  6. bootcampy
  7. – są to zorganizowane wydarzenia (często wyjazdowe), które w krótkim czasie pozwalają nauczyć się programowania od zera lub udoskonalić swoje umiejętności; wiele osób to właśnie tę formę uważa za najbardziej efektywną; nauka jest niezwykle intensywna, jednak jednocześnie daje też najszybsze rezultaty.
  8. korepetycje z programowania
  9. – nie są one szczególnie popularne, jednak pozwalają na uzupełnienie wiedzy pod okiem doświadczonej osoby; jeśli masz jakiś problem z konkretnym zagadnieniem, warto wykupić kilka godzin programowania pod okiem specjalisty.

Otoczenie, w jakim się uczysz

Ogromny wpływ na efektywność nauki programowania ma także otoczenie, w którym się uczysz. Mowa tutaj między innymi o przestrzeni, która Cię otacza. Jeśli pod ręką zawsze masz telefon lub uczysz się w niedalekim towarzystwie lodówki, całkiem prawdopodobne jest to, że coś cały czas będzie Cię rozpraszać. Zanim więc rozpoczniesz kurs, stwórz sobie odpowiednie środowisko do nauki. W przyswajaniu wiedzy ważne jest także otoczenie innych ludzi. To właśnie z tego względu szkolenia stacjonarne i bootcampy cieszą się tak dużym powodzeniem. Jeśli masz wokół siebie osoby, które tak jak Ty chcą się uczyć i zdobywać nową wiedzę, będziecie się wzajemnie motywować.

Nie zapomnij o praktyce!

Wiele osób zaczynając naukę programowania, ogląda setki filmów na YouTube, przegląda poradniki i śledzi kariery znanych programistów marząc o tym, aby kiedyś znaleźć się na ich miejscu. Niestety nie tędy droga. Od przeglądania kodów jeszcze nikt nie nauczył się programowania. Dlatego w efektywnej nauce tak ważne jest to, aby nie zapominać o praktyce. Pozyskaną wiedzę warto od razu przekuwać w konkretne czynności, dzięki temu Twój mózg szybciej zapamięta daną partię informacji. Ucząc się na własną rękę, musisz o tym pamiętać samodzielnie. Z tego względu szkolenia i kursy mają znaczną przewagę nad efektywnym przyswajaniem programowania, ponieważ poniekąd jesteś na nich zmuszany/a do praktyki. To jednak daje świetne rezultaty!