Reklama

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Jeśli po latach noszenia jednej pary okularów przyszedł czas na jej wymianę lub jeśli stoisz przed wyborem swoich pierwszych okularów korekcyjnych, na pewno nie jest to łatwa decyzja! Jak dobrać odpowiednie okulary, które posłużą przez dłuższy czas i będą pasowały na każdą okazję? Gdzie je kupić za rozsądną cenę, by zarówno jakość, jak i walory estetyczne spełniały wymagania?

Dobre okulary korekcyjne – czyli jakie?

Dobre okulary korekcyjne to takie, o których nie myśli się w ciągu dnia, wręcz zapomina się, że są założone na twarzy. Aby ten efekt osiągnąć, okulary powinny być indywidualnie dopasowane pod względem różnych kryteriów: po pierwsze, do aktualnej wady refrakcji, po drugie do stylu życia, a po trzecie do wymagań wizualnych. To niezwykle ważne z tego powodu, że okulary będą Wam towarzyszyły na co dzień, w większości sytuacji – w pracy, w kuchni, w podróży. Dlatego pierwszym krokiem w ich odpowiednim dobraniu będzie wizyta u optometrysty lub okulisty i zbadanie wzroku. U specjalisty warto też przedyskutować ewentualne dodatki, jakie można dodać do szkieł okularowych, czyli powłoki uszlachetniające – np. osoby, które dużo czasu spędzają przed ekranami powinny wyposażyć okulary w powłokę Blue, natomiast absolutną podstawą jest powłoka antyrefleksyjna.

Wybieranie okularów korekcyjnych

Jeśli badacie wzrok w salonie optycznym zazwyczaj można przymierzyć różne pary i sprawdzić jak wygląda twarz w danym modelu. Mierzenie jest także możliwe dzięki Wirtualnej Przymierzalni, która automatycznie dokonuje pomiarów twarzy i określa jej kształt. Niezależnie od tego czy to okulary korekcyjne damskie czy męskie, powinny być wygodne i spójne z kształtem twarzy – oprawki nie mogą zjeżdżać z nosa, zwisać z uszu czy ugniatać okolicy oczu lub skroni. Istnieje kilka teorii, dzięki którym można dobierać okulary do kształtu twarzy, m.in. teoria kontrastu czy brwi (okulary nie powinny wystawać poza linię brwi), ale wszystko sprowadza się do jednej kwestii – indywidualnych upodobań. Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę oprawek okularowych, więc każda osoba na pewno znajdzie swoją ulubioną. Można zrobić własny research i prześledzić sezonowe trendy, tak samo jak postawić na klasyczne modele czy wybrać oprawki, które zawsze będą się wyróżniać. W poprzednich sezonach zakupowymi hitami były oprawki o kształcie geometrycznym, okrągłe z cienkimi drucikami w kolorze złota lub srebra oraz oprawki transparentne, których ideą jest wtopienie się w kolor twarzy. Natomiast modele, które nigdy się nie zestarzeją to m.in. kocie oprawki (które są uniwersalne i pasują do większości typów twarzy), oprawki prostokątne, owalne lub popularne głównie wśród okularów korekcyjnych męskich pilotki-aviatory.

Gdzie kupować okulary korekcyjne?

Miejscem, w którym najlepiej kupować okulary korekcyjne są dedykowane sklepy internetowe – dlaczego? Przede wszystkim wypadają o wiele korzystniej jeśli chodzi o ceny oraz asortyment. W sklepach online oferta jest bogata, a oprawki można wybierać spośród wielu różnych firm i producentów, od małych tradycyjnych manufaktur, przez znane i popularne firmy, aż po okulary od projektantów mody. Ciekawą opcją jest kupienie okularów korekcyjnych z nakładkami przeciwsłonecznymi lub spersonalizowaniem okularów korekcyjnych sportowych, które rządzą się innymi parametrami (przede wszystkim są bardziej przylegające do twarzy i odporniejsze na różnego typu urazy mechaniczne). Jaki budżet należy przeznaczyć na okulary? Warto pamiętać, że okulary korekcyjne podlegają częściowej refundacji, więc można się starać o dofinansowanie u pracodawcy lub w NFZ. Obecnie okulary korekcyjne są dostępne w różnych półkach cenowych, a niższa cena niekoniecznie oznacza słabą wizualnie parę – stąd też warto rozejrzeć się w sklepach internetowych za promocjami czy wyprzedażami. Przed zakupem należy się upewnić, że zamawia się okulary, które są zgodne z receptą. Ceny okularów korekcyjnych wraz ze szkłami zaczynają się od 200-250 zł, przy czym często warto zainwestować w dodatkowe powłoki antyrefleksyjne.