Jubileuszowy 60 Konkurs Lipnickich Palm – zapowiedź

Kolejny już raz wielobarwny, palmowy spektakl zostanie rozegnany na zabytkowym lipnickim rynku. To właśnie tutaj – w Lipnicy Murowanej – miejscu pełnym tradycji, kultury i historii 25 marca będziemy świętować jubileuszowy 60 Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego.

Już od godziny 7:30 na rynek będą przynoszone misternie wykonane i pięknie ozdobione wiklinowe palmy, które po ocenie przez konkursowe jury zostaną postawione przy figurze św. Szymona oraz sędziwych lipach. Na scenie w czasie całodziennych obchodów zaprezentują się zespoły i grupy artystyczne: Strażacka Orkiestra Dęta z Rajbrotu, Zespół Pieśni „Raj” z Rajbrotu, Zespół Regionalny „Górzanie” z Lipnicy Górnej, Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Dolnej, Kapela Ludowa oraz Zespół Pieśni i Tańca „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej. Z kolei kościół św. Leonarda zaprosi w swoje progi na godzinę 17 na wyjątkowy „Koncert na Niedzielę Palmową” w wykonaniu Pauliny Woś – skrzypce oraz Jakuba Gucika – wiolonczela.

O godzinie 10:30 nastąpi oficjalne otwarcie Konkursu, po którym będzie miało miejsce poświęcenie palm na rynku oraz Msza św. w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Ap. Na wyniki tegorocznej jubileuszowej edycji konkursu palmowego zapraszamy na godzinę 13:00.

Wydarzeniu towarzyszyć będą: barwny jarmark wielkanocny, żywe warsztaty wykonywania palm, konkurs na najładniejsze stoisko wielkanocne oraz indywidualne zwiedzanie zabytków Lipnicy.

Organizatorami Konkursu są Wójt Gminy Lipnica Murowana oraz Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej, współorganizatorem Parafia Rzymskokatolicka w Lipnicy Murowanej. Honorowy Patronat objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. bp Andrzej Jeż – Biskup Tarnowski, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński.

Partnerami wydarzenia są: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu, Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Głównym sponsorem Konkursu jest Społem PSS Bochnia, zaś Mecenasem Bacówka Towary Tradycyjne z Rajbrotu.

Zadanie pn. Jubileuszowy 60 Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.