Reklama

Będzie nowy most na Wiśle. Połączy Świniary z Sierosławicami?

Trwają przygotowania do budowy nowego mostu na Wiśle. Ma on powstać pomiędzy gminą Drwinia a miastem i gminą Nowe Brzesko. W tej chwili są rozpatrywane trzy warianty, każdy miałby być zlokalizowany w odległości do 7 km w górę i w dół rzeki od istniejącego mostu Ispina-Nowe Brzesko.

Pierwszy z wariantów to budowa mostu między Ispiną a Nowym Brzeskiem w miejscu obecnej przeprawy lub obok obecnej przeprawy. Jest jeszcze jeden pomysł, ku któremu skłaniają się władze gminy Drwinia. Trzeci wariant przewiduje lokalizację mostu w miejscu, gdzie niegdyś kursował prom, a przed wojną istniał most. Na przedłużeniu drogi wojewódzkiej nr 965, tam gdzie dochodzą drogi powiatowe powiatu bocheńskiego i proszowickiego, na wysokości Sierosławic, tam gdzie kiedyś kursował prom. Gmina Drwinia ma pod tym kątem przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego. Ze wszystkich dokumentów wynika, że przed II wojną światową był tam most, droga nazywała się Sierosławice-Limanowa – mówi Jan Pająk, wójt gminy Drwinia.

Most według trzeciego wariantu miałby być najkrótszy. Na bazie decyzji środowiskowej ma zostać podjęta decyzja, który z wariantów zostanie wybrany do realizacji. Inwestycję sfinansowaliby wspólnie Zarząd Dróg Wojewódzkich, a także powiaty proszowicki i bocheński, a także gminy Drwinia i Nowe Brzesko.

Umowa na opracowanie wielowariantowej koncepcji przebudowy mostu wraz z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach została podpisana 9 października br. Prace pochłoną blisko 400 tys. zł. Wykonawca ma na realizację zadania 18 miesięcy.

Na zdjęciu, obecny most pomiędzy Ispiną a Nowym Brzeskiem, fot. Paweł Mej