Reklama

Wieczór pieśni legionowej w bocheńskiej bibliotece

17 października 2009 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Chór Złota Jesień zapraszają na „Wieczór pieśni legionowej” o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki ul. Mickiewicza 5.

Chór Złota Jesień został założony w 1991 roku przez Helenę Piotrowicz. W 1993 – jako 25 osobowy chór mieszany, rozpoczął swą działalność przy Miejskim Domu Kultury w Bochni. Przez długie lata koncertował pod batutą Franciszka Połoncarza. Obecnie liczy ok. 30 członków, w większości emerytowanych nauczycieli, którzy z radością realizują się w działalności artystycznej. Od listopada 2008 kieruje nim Maria Korody – Chrzan – absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach.

Chór Złota Jesień może poszczycić się bardzo bogatym repertuarem. Zawiera on pieśni religijne, patriotyczne, ludowe, okolicznościowe, biesiadne, kolędy i pastorałki. Bocheński chór rok rocznie daje wiele koncertów. Występuje nie tylko na Ziemi Bocheńskiej, ale także w kraju i zagranicą. Zaproszeni razem z kapelą ludową „Królewianie” z Królówki, przez księdza kanonika Zygmunta Okonia, koncertowali m.in. w Austrii. Wspólnie dali dwa koncerty kolęd i pastorałek w kościołach w Schwarz in Gebirge i Rohr. W maju z pieśniami maryjnymi objeżdżają sanktuaria, aby śpiewem uczcić Matkę Bożą.

Podczas „Wieczoru pieśni legionowej” w Bibliotece wykonają mało znane utwory patriotyczne m.in. pieśń z okresu konfederacji barskiej „Odważny Polak na Marsowym Polu”, pieśń z powstania listopadowego „Dalej bracia do bułata” i „List do Cara” w opracowaniu krakowskiego kabaretu Loch Camelot.