Reklama

Rynek: zebrano ponad 12 litrów krwi

28 osób oddało w Bochni krew. W trakcie akcji zorganizowanej przez stowarzyszenie Bochnia Młodych zebrano w sumie 12,6 litra tego bezcennego leku.

Wiele osób skorzystało z okazji, bo autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stał na Rynku. Dla niektórych była to pierwsza okazja do podzielenia się częścią siebie.

Trafiła się taka okazja, że akcja jest na Rynku, więc przyszłam, zdarzają się setki różnych sytuacji, że mogę komuś uratować życie – mówi Klaudia, która krew oddała po raz pierwszy. Jeśli można bezinteresownie pomóc, to dlaczego nie. To nic nie kosztuje – dodaje Kinga. Krew oddała już drugi raz. Miałem zabieg, też potrzebowałem krwi, więc dlaczego mam sam nie oddać – przyznaje Dawid. Również on pierwszy raz wziął udział w akcji.

Akcję na bocheńskim Rynku zorganizowało stowarzyszenie Bochnia Młodych. To jest nasz obywatelski obowiązek, poczuwamy się jako nowocześni patrioci – tłumaczy Maciej Zięba. Wszystko zaczęło się od Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, gdy realizowaliśmy projekt #przelejkrew, teraz robimy to cyklicznie – dodaje

Przy okazji akcji, uczennice II Liceum Ogólnokształcącego informowały o zasadach przystępowania do bazy dawców szpiku kostnego. Niewykluczone, że w czwartek podczas festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem będzie można zapisać się do bazy dawców.

Była to już druga akcja krwiodawstwa zorganizowana przez stowarzyszenie Bochnia Młodych. Kolejna odbędzie się 15 lipca na Rynku w Nowym Wiśniczu.