Mikluszowice: 43 szkoły w turnieju wiedzy o ruchu drogowym – zdjęcia

20 szkół podstawowych i 23 szkół gimnazjalnych wzięło udział w eliminacjach wojewódzkich w ramach XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej zorganizowano w Miasteczku Ruchu Drogowego w Mikluszowicach pod Honorowym Patronatem Jacka Krupy – Marszałka Województwa Małopolskiego

Zmagania uczniów odbyły się pod bacznym okiem policjantów z Komendy Wojewódzkiej w Krakowie i Komendy Powiatowej w Bochni oraz sędziów z Polskiego Związku Motorowego, którymi byli: Zbigniew Kogut – sędzia główny, Stanisław Skałka, Piotr Kutrzeba, Jan Stankiewicz.

Turniej rozpoczęły zmagania testowe, w których uczestnicy zawodów musieli wykazać się znajomością Kodeksu Ruchu Drogowego. Kolejne etapy polegały na przejechaniu toru przeszkód na Orliku, bezpiecznym oraz zgodnym z przepisami pokonaniu wylosowanych tras na Miasteczku Ruchu Drogowego. Ważnym etapem zmagań był praktyczny pokaz udzielania pierwszej pomocy. W pierwszym dniu zawodnicy musieli udzielić pomocy przedmedycznej poszkodowanemu w wypadku rowerowym, a w drugim – osobie z odciętą ręką. Rywalizacja była bardzo zacięta, a walka wyrównana. Drużynom sprzyjała pogoda, która pozwoliła na przejazdy rowerowe na świeżym powietrzu.

Ostatecznie wśród szkół podstawowych najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Szkoły Podstawowej ze Stronia, II – reprezentanci Wietrzychowic, a III – drużyna z Ropy. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Mikluszowicach reprezentujący powiat bocheński zajęli wysokie IV miejsce. To ogromny sukces: Dagmary Dziedzic, Dominiki Dziedzic, Jakuba Sądla i Macieja Stycznia, którzy w Turnieju BRD wystąpili pierwszy raz i od razu zwyciężyli w etapie gminnym i powiatowym docierając do finału wojewódzkiego. Opiekunem drużyny była Marta Piwowarczyk.

Świetny wynik uzyskali gimnazjaliści z Mikluszowic, którzy ostatecznie uplasowali się na wspaniałym II miejscu, tuż za reprezentacją z Zakrzowa, a wyprzedzając drużynę z Kościelca. Uczniowie z Gimnazjum w Mikluszowicach to doświadczona drużyna, która w ubiegłym roku reprezentowała Małopolskę w finale ogólnopolskim. Gimnazjum w Mikluszowicach i równocześnie powiat bocheński reprezentowali: Angelika Zdebska, Karol Kowalski i Konrad Ziółko. Opiekunem drużyny była Kinga Capik-Majcher. Powiat bocheński reprezentowała również drużyna z Nieszkowic Wielkich, która w eliminacjach wojewódzkich zajęła V miejsce.

Na zwycięzców czekały puchary, medale, atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe grawertony.