Niemiecka wystawa w MDK

30 kwietnia w Miejskim Domu Kultury miało miejsce otwarcie wystawy „Bad Salzdetfurth przedstawia się – Sól łączy”, w którym wzięła udział oficjalna delegacja i przedstawiciele Muzeum Solnego w Bad Salzdetfurth. Oprócz gospodarzy Bochni i powiatu obecni byli radni Rady Miasta, dyrektorzy szkół i jednostek miejskich oraz mieszkańcy Bochni.

Duży wkład pracy w realizację wystawy włożyli Rolf Jacobs – szef kultury w Bad Salzdetfurth oraz pracownicy Muzeum Solnego na czele z jego dyrektorem Janem Ludygą. Organizatorzy tego przedsięwzięcia przygotowali na tę okoliczność specjalne foldery w j. polskim pt. „Bad Salzdetfurth – miasto warte zwiedzania”.

Podczas wydarzenia dyrektor Muzeum im. St. Fischera – Jan Flasza otrzymał statuetkę św. Barbary za wspieranie i rozwój współpracy między muzeami i miastami – Bochnią i Bad Salzdetfurth. Jest to nagroda honorowa nadawana za szczególne osiągnięcia przez Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowej w partnerskim mieście. Wzajemną współpracę między muzeami, a następnie miastami już ponad 20 lat temu zapoczątkowali Jan Flasza i Jan Ludyga.

Podczas oficjalnych spotkań roboczych, podkreślano wagę wzajemnych kontaktów i współpracy,
a nade wszystko uczenie się od siebie nawzajem. Burmistrz Bad Salzdetfurth cały czas podkreślał jak Bochnia pięknieje i że z każdym swoim pobytem dostrzega wiele zmian w Solnym Grodzie.

Delegacja niemiecka zaszczyciła swoją obecnością również obchody Konstytucji 3 Maja w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia, gdzie w swoim wystąpieniu burmistrz Henning Hesse po raz kolejny podkreślał piękno naszego miasta, dziękował za gościnność bochnian szczególnie podkreślając szkolną i sportową wymianę młodzieży pomiędzy naszymi miastami. Za słowa o tym jak ważne jest, aby właśnie nasze młode pokolenia nawiązywały przyjaźnie – bo przecież to właśnie oni są naszymi następcami, którzy już niedługo decydować będą o kierunkach rozwoju zarówno Bochni jak i Bad Salzdetfurth – otrzymał rzęsiste brawa od mieszkańców Bochni, uczestniczących w obchodach Święta Konstytucji.

Niemieccy goście, oprócz naszego miasta zwiedzili również część Małopolski: Kraków, Zamek w Nowym Wiśniczu oraz Lipnicę Murowaną z kościołem św. Leonarda – obiektem wpisanym na listę UNESCO.

Władze magistratu zapraszają do obejrzenia wystawy przygotowanej przez nasze Miasto Partnerskie pn. „Bad Salzdetfurth przedstawia się – Sól łączy” do małej sali kinowej w Miejskim Domu Kultury do 30 czerwca 2017 r. w godzinach pracy MDK. Warto zobaczyć jak rozwijało się przez wieki i jak wygląda dzisiaj nasze Miasto Partnerskie.