XXIII Memoriał Majora Bacy – zdjęcia i wyniki

W niedzielę 7 sierpnia pogoda sprzyjała uczestnikom XXIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy, który odbył się w Bochni – Chodenicach. Okazała się idealna dla grupy Kenijczyków, którzy po raz drugi wzięli udział w bocheńskim biegu. Zdobyli oni dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej. Trzecie wywalczył mieszkaniec Wiśniowej. W klasyfikacji generalnej kobiet również dwa pierwsze miejsca należały do zawodniczek z Kenii, a trzecie miejsce zajęła biegaczka z Radomska.

Projekt „XXIII Memoriałowego Biegu Majora Bacy” i „Pikniku nad Rabą” realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Bochnia i Powiatu Bocheńskiego.

XXIII wydanie opisywanego biegu, poświęconego pamięci tragicznie zmarłego podczas II wojny światowej Jana Kaczmarczyka (pseudonim Baca), spotkało się z dużym zainteresowaniem. Na starcie stanęło 224 biegaczy, bieg ukończyło 219 zawodników. Do mety nie dobiegło tylko 5 biegaczy. – Jesteśmy zadowoleni z frekwencji, pomimo że była nieco niższa niż w latach ubiegłych – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda. – W tym roku oprócz wspomnianej grupy Kenijczyków gościliśmy przedstawicieli Węgier, no i przede wszystkim ogromną rzeszę przedstawicieli polskich klubów biegowych oraz osób niezrzeszonych.

Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle w sumie o dystansie 10 km ulicami Chodenicką, Karosek i Solidarności.

KLASYFIKACJA GENERALNA DLA KENIJCZYKÓW
Pojawienie się na biegach grupy Kenijczyków zwykle zwiastuje ostrą rywalizację. I tym razem nie było inaczej. Czarnoskórzy mają predyspozycje, które sprawiają iż zarówno w biegach krótkich jak i długich wygrywają prawie wyłącznie zawodnicy, których korzenie sięgają kontynentu afrykańskiego. Pierwsze dwa miejsca w XXIII Memoriałowym Biegu Majora Bacy zajęli Kenijczycy: Moses Masai Komon (z rocznika 1992) z czasem 00:30:37 oraz Wison Wambugu (z rocznika 1982) z czasem 00:31:49. Warto jednak zauważyć, że ponownie nie został pobity czas sprzed trzech lat, który należy do Ukraińca Ruslawa Sauczuka i wynosi 00:29:57. Na trzecim miejscu tym razem uplasował się Grzegorz Opiał z Wisniowej (z roczniak 1985) z czasem 00:32:29.

DWA PIERWSZE MIEJSCA DLA KENIJEK
W klasyfikacji generalnej kobiet dwa pierwsze miejsca na podium zajęte zostały przez Kenijki. Pierwsze zdobyła Margarey Wamah Muringi (z rocznika 1990) z czasem 00:35:08. Druga pozycję zajęła Ruth Chemisto Matebo (z r. 1988) z czasem 00:35:09, a trzecie miejsce wywalczyła Karolina Półrola (r. 1989) z czasem 00:37:05.

PODIUM W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH
Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze nagradzani byli w poszczególnych kategoriach wiekowych (szczegóły w linku u góry).

Bochnia biega!
Do tradycji Memoriałowego Biegu Majora Bacy należy już klasyfikacji biegaczy z powiatu bocheńskiego. Liczny udział potwierdza , że i w naszym powiecie panuje zdrowa moda na bieganie. Tym razem wystartowało 78 osób. Jeszcze stosunkowo mało wystartowało kobiet, bo tylko 15, przy 63 mężczyznach.

Pierwsze miejsce w powiecie (podobne jak w minionym roku) zajął Dominik Tabor z Nowego Wiśnicza reprezentujący klub ULKS Fajfer Łapanów ze wspaniałym wynikiem 00:33:14. Należy podkreślić, że w klasyfikacji generalnej zawodów zajął z tym czasem bardzo wysokie czwarte miejsce. Drugie miejsce w klasyfikacji powiatowej zdobył Bartosz Gawęda, który na mecie pojawił się z czasem 00:36:35 (w klasyfikacji generalnej 12 pozycja). Trzecie miejsce w powiecie zajął Adrian Wieciech z Nowego Wiśnicza z czasem 00:37:33 (w generalnej 19 pozycja).

Odważne bochnianki
Szczególne gratulacje należą się również dla mieszkanek powiatu bocheńskiego, które jak już zauważyliśmy jeszcze w skromnej liczbie, ale już zauważalnej wzięły udział w naszym biegu – mówi dyr. S. Bajda. W omawianej klasyfikacji pierwsze miejsce |(podobnie jak rok temu) zajęła Beata Popadiak z Rzezawy, reprezentująca ASICS Frontrunner Polska. Miała ona czas 00:40:35. Na drugim uplasowała się Agata Węglarz reprezentująca ULKS FAJFER 2001 Łapanów z czasem 00:45:49, na trzecim Sylwia Grzyb z Łapanowa z czasem 00:46:08.
zdjecie najstarszeych zawodnikow

BIEG ŁĄCZY POKOLENIA
Podczas uroczystości wręczania nagród, którą zaszczycili swoją obecnością Janina Smith córka Jana Kaczmarczyka oraz Stefan Kolawiński burmistrz Bochni, jak co roku wyróżniono najstarszych biegaczy memoriału. Wśród kobiet była nią startująca w bocheńskim biegu od wielu lat, a kończąca w tym roku 73 lata Barbara Prymakowska z klubu Sokół Tarnów. Wśród panów najstarszym zawodnikiem był 76-letni bochnianin Zygmunt Malewski.

Najmłodszymi zawodnikami byli z kolei dwuletni Kacper Sekunda z Bochni oraz malutkie bochnianki Nikola Kazek oraz Anna Kita. Co roku staramy się zwrócić uwagę na najmłodszych i najstarszych uczestników biegu, by tym samym podkreślić, iż bieganie to taki rodzaj sportu, który można uprawiać w każdym wieku i który łączy pokolenia – podkreśla dyr. biegu S. Bajda.

BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY
Oprócz biegu głównego w trakcie memoriału odbył się bieg dla dzieci i młodzieży. Najwięcej chętnych było w kategorii do lat 12. Wystartowało w niej 70 biegaczy. W kategoriach starszych było 14 zawodników. W sumie więc w biegu po 15-ej wystartowało 84 młodych biegaczy.

III miejsce Przemysław Chojecki, Tymowa

Gratulujemy młodym biegaczom i dziękujemy wszystkim za udział, a szczególnie rodzicom, którzy zachęcają swoje pociechy do aktywnego włączania się w imprezy o charakterze sportowym – mówi dyrektor biegu S. Bajda.

PIKNIK NAD RABĄ
Biegom, których meta po raz kolejny znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył Piknik nad Rabą. W jego programie było wiele atrakcji, które organizatorzy skierowali do całych rodzin, przybyłych kibicować biegaczom. Wśród dorosłych przeprowadzano quiz w zakresie wiedzy na tamet Igrzysk Olimpijskich, a także konkurs muzyczny, którego tematem przewodnim były piosenki ze słowem „Lato”. Wśród dzieci przeprowadzono konkurs na temat wiedzy dotyczącej straży pożarnej oraz konkurs plastyczny – malowanie na asfalcie pt. „Dyscyplina sportu na Igrzyskach Olimpijskich”. Nagrodą były m.in. przejażdżki quadem pod opieką strażaków oraz drobne upominki ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Dom Kultury w Bochni oraz Urząd Miasta Bochnia. Do wspólnej zabawy – tańca ZUMBY – poderwały zgromadzoną publiczność Agata Nizioł oraz Urszula Węgrzyn. Wśród uczestników rozdano karnety na zajęcia w szkole Dance nand Fitness House, przu ul. Trudnej w Bochni. Ta wspólna zabawa była doskonałą reklamą zajęć prowadzonych w tej szkole.

Po ogłoszeniu wyników biegu ich uczestnicy oraz kibice mogli wziąć udział w zabawie z DJ. Podczas całego festynu można było skorzystać m.in. z bufetu grillowego i stoiska z lodami.

NAGRODY i PODZIĘKOWANIA

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe medale. Zdobywcy podium biegu głównego otrzymali nagrody pieniężne. Dzieci i młodzież dostały medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Najstarszym biegaczom wręczono dodatkowo drobne upominki, a dla najmłodszych przygotowano maskotki.

Organizatorzy XXII Memoriałowego Biegu Majora Bacy dziękują wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w biegu i Pikniku nad Rabą. Mamy nadzieję spotkać się w kolejnej edycji biegu – mówi dyrektor S. Bajda. Dziękujemy również wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć nasze przedsięwzięcie, przede wszystkim bocheńskiej Policji i Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach (współorganizatorowi), harcerzom.

ORGANIZATORAMI i SPONSORAMI XXII MEMORIAŁOWEGO BIEGU MAJORA BACY I PIKNIKU NAD RABĄ SĄ: