Niebezpieczne przejazdy kolejowe

Sekcja Prewencji z bocheńskiego komisariatu zwróciła uwagę na stan bezpieczeństwa na drogach i wspólnie ze Służbą Ochrony Kolei w Tarnowie w ramach działań prewencyjnych „Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj” objęli nadzorem przejazdy kolejowe w Bochni i Rzezawie.

Policjanci zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, zachowanie pieszych i kierujący podczas przechodzenia i przejeżdżania przejazdów kolejowych, szczególnie respektowanie znaku STOP i zakazu wchodzenia na tory kolejowe przy opuszczonych zaporach. W efekcie działań funkcjonariuszy ukarano dwie osoby, pouczono dwunastu pieszych i kierujących oraz sporządzono jeden wniosek o ukaranie Sądu Grodzkiego.

Statystyki są nieubłagane: 97 % wypadków na przejazdach kolejowych powodują prowadzący pojazdy. Podobnie bezwzględne są prawa fizyki – samochód nie ma żadnych szans w zderzeniu z lokomotywą. Wypadki na przejazdach kolejowych zazwyczaj są tragiczne w skutkach.

Zatrzymanie się przed każdym przejazdem kolejowym, czy to strzeżonym czy nie jest bardzo ważne. Pociąg tak łatwo się nie zatrzyma – droga jego hamowania to prawie kilometr!

Bocheńscy policjanci zapowiadają, że w najbliższym czasie działania zostaną kilkakrotnie powtórzone.