Reklama

Uczniowie „Mechanika” w akcji #przelejkrew

Młodzi ludzie z bocheńskiego „Mechanika” biorą udział w akcji społeczno-internetowej #przelejkrew. Jest ona organizowana w ramach projektu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

Internetowa akcja funkcjonuje w portalu społecznościowym Facebook. Oto, co uczniowie piszą na temat swojej inicjatywy:

SKĄD SIĘ WZIĘLIŚMY?

Jesteśmy grupą uczniów ZS nr 1 w Bochni. Akcja powstała w ramach realizacji projektu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

JAKI JEST CEL AKCJI?

Naszym celem jest promowanie idei krwiodawstwa w Polsce. Zbliżają się wakacje, okres upałów i zabawy. Zwykle w tym czasie dochodzi do wielu wypadków, a w szpitalach brakuje krwi. Razem możemy to zmienić. Oddając krew możemy uratować życie innym ludziom.

JAKIE SĄ ZASADY AKCJI?

W ramach akcji oddajemy krew. Robimy przy tym zdjęcie lub filmik (zachęcamy do używania kartek z #przelejkrew w celu promowania akcji), który następnie wrzucamy na Facebooka lub inny portal społecznościowy. Nominujemy przy tym kilku naszych znajomych, którzy mają 18 lat (osoby niepełnoletnie nie mogą oddawać krwi) aby zrobili to samo. Oddając krew nominują oni kolejne osoby rozpowszechniając przy tym akcję .

CO JEŚLI KTOŚ NIE MOŻE ODDAĆ KRWI?

Jeśli ktoś nie może oddać krwi (np. z powodu choroby, przyjmowanych lekarstw albo przebytej operacji) lub z jakichś powodów nie chce tego zrobić, może w zamian za to przekazać symboliczną kwotę (np. 5 lub 10 zł) na fundację Auxilium (nr konta : 44 2490 0005 0000 4530 3745 3706) lub inną wybraną przez siebie organizację pomagającą innym ludziom.

CO TO MA WSPÓLNEGO Z (NOWOCZESNYM) PATRIOTYZMEM?

Gdy słyszymy o patriotyzmie często mamy przed oczami polskich żołnierzy przelewających krew za ojczyznę podczas wojen i powstań narodowych. Dziś nikt od nas tego nie wymaga i nie musimy ginąć za ojczyznę. Możemy jednak oddać krew ratując życie innym ludziom.