Lipnica: Kościół św. Leonarda lepiej chroniony przed wodą

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej ma być mniej narażony na działanie wezbranych wód Uszwicy. Strażacy miejscowej OSP dostali specjalistyczną zaporę przeciwpowodziową, mającą ochronić światowej klasy zabytek przed powodzią.

W 1997 roku powódź nieomal porwała z sobą świątynię z XV wieku. Woda podmyła wówczas fundamenty i dostała się do wnętrza. Całkowicie zniszczyła kryptę i znajdujący się w niej nagrobek. Świątynię uratowali mieszkańcy wsi, przywiązując ją linami do potężnych drzew. Po ustąpieniu powodzi szybko przystąpiono do gruntownych prac remontowych.

Nerwowo było również w roku 2010. Wówczas kościółek otoczono specjalnym kołnierzem, który zabezpieczył go przed zalaniem. W 2014, gdy poziom pobliskich rzek przekroczył stany alarmowe, strażacy PSP w Bochni i z 4 jednostek OSP z terenu gminy Lipnica Murowana zabezpieczyli otoczenie kościoła mobilnymi zaporami wodnymi, które wypożyczono od Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.

Zastosowanie mobilnych zapór przeciwpowodziowych SUPRON1 napełnianych wodą okazało się na tyle sprawdzonym rozwiązaniem, że postanowiono rozpocząć starania o pozyskanie tego typu zabezpieczeń na wyposażenie miejscowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz lipnickiej OSP, mogących w każdej chwili chronić jeden z najsławniejszych zabytków Małopolski.

Dzięki staraniom ks. Zbigniewa Krasa, dotychczasowego proboszcza Parafii św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, a obecnego kapelana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. mgr inż. Krzysztofa Kokoszki, 16 marca br. w Lipnicy Murowanej, została przekazana specjalnie zaprojektowana przez firmę SUPRON1 mobilna zapora przeciwpowodziowa, mająca na celu ochronę światowej klasy zbytku. Zakup 50-metrowej zapory o wartości ponad 6 000 zł, był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Starosty Bocheńskiego Ludwika Węgrzyna oraz firmy SUPRON1 z Olkusza.

Lipnicki kościółek jest jednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Powstał pod koniec XV w., choć tutejsza tradycja łączy go z rokiem 1141, kiedy na miejscu gontyny (pogańskiej świątyni) miał stanąć właśnie ów obiekt. Dowodem na prawdziwość tych barwnych podań ma być podpierający od tyłu ołtarz główny tzw. słup Światowida, rzekomo z wizerunkiem słowiańskiego bożka. Kościół został wpisany na Listę UNESCO w 2003 r.