Reklama

Syreny zabrzmią w całym kraju

1 sierpnia przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego zachęcają mieszkańców wszystkich miast i wsi do uczczenia ofiar walk sprzed 64 lat! – Kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. – to apel do wszystkich Polaków.

W odpowiedzi na apel IPN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego w całym kraju punktualnie o godz. 17.00 w celu uczczenia pamięci Bohaterów i Ofiar Powstania Warszawskiego na 1 minutę zostaną włączone syreny alarmowe.

W Bochni 1 sierpnia o godzinie „W” pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego, ostatniego komendanta Armii Krajowej spotkają się władze miasta, powiatu oraz żołnierze AK. Minutą ciszy uczczą pamięć poległych oraz złożą kwiaty. Okolicznościowe przemówienie wygłosi Zbigniew Siudak, prezes bocheńskiego oddziału Światowego Związku żołnierzy Armii Krajowej w Bochni.

Obchody 64 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaplanowano także w Żegocinie. Wójt Gminy Żegocina, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy oraz Dyrekcja Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łąkcie Górnej zapraszają w niedzielę 3 sierpnia na uroczystość patriotyczno – religijną, która odbędzie się przy Pomniku Lotników w Łąkcie Górnej. Obchody rozpoczną się o godz. 18.00 mszą św., po której zostanie przeprowadzony apel poległych, następnie wygłoszone będą przemówienia okolicznościowe. Całość zakończy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej CKSiT w Żegocinie.

Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza” .Godzina „W” – 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 – była początkiem powstania, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal z wszystkich regionów Polski. Niemcy i Sowieci po obu stronach frontu zwalczali oddziały idące powstaniu na pomoc. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją oddziałów powstańczych.