Reklama

Swojskie specjały i ludowe rękodzieło na Biesiadzie w Siedlcu

W ubiegłą niedzielę w Siedlcu każdy mógł posmakować swojskiego jedzenia, obejrzeć regionalne rękodzieło oraz pobawić się przy muzyce na żywo. Gwiazdą Wieczoru XI Biesiady Agroturystycznej była Eleni.

Do Siedlca zawitało wielu gości. Podziwiano regionalne wyroby rękodzielnicze, stoiska z serwetami, glinianymi naczyniami, koronkami, rzeźbami. Próbowano prostego swojskiego jedzenia, jak chociażby chleb z białym serem. Na tradycyjnym grillu piekły się kiełbasy. Zapoznawano się z pracami ginących zawodów takich jak: garncarz, malarz, pszczelarz i rzeźbiarz. A ze sceny przyozdobionej dożynkowymi wieńcami dobiegały dźwięki muzyki.Tak w skrócie można opisać ubiegłą niedzielę w Siedlcu.

Tematem przewodnim tej imprezy: było „Rękodzieło i agroturystyka jako produkt lokalny i sposób łagodzenia życia na wsi”. Twórcy ludowi i rzemieślnicy przedstawili swoje barwne prace. Szansę na promocję mieli również właściciele gospodarstw agroturystycznych pszczelarskich i ogrodniczych.

Przeprowadzono konkurs na najlepsze stoisko promocyjne – Warunkiem uczestnictwa w konkursie było przygotowanie dwóch potraw regionalnych, które są przeznaczone na degustacje. Pod uwagę była brana przede wszystkim oryginalność, umiejętność promocji, różnorodność ofert i eksponatów i potrawy regionalne – informuje Paulina Urbańczyk z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

W konkursie udział wzięli: z gminy Bochnia: KGW Siedlec, KGW Cikowice, KGW „Wesołe Kumoszki” z Moszczenicy, KGW „Brzeźnickie Gosposie” z Brzeźnicy, Gospodarstwo Ekologiczno – Agroturystyczne „U Sołtysa” Teresa i Bronisław Gierczak, z gminy Kłaj: KGW Kłaj, KGW „Targowianki”, z gminy Niepołomice: KGW Wola Batorska, z gminy Lipnica Murowana: KGW Lipnica Dolna, z gminy Łapanów: KGW Grabie, z gminy Drwinia: KGW Grobla, z gminy Gdów: KGW Wieniec, z gminy Dębno: Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Kuźnisku” Klemens Góral, z gminy Brzesko Gospodarstwo Eko – Agroturystyczne „Artystyczna Zagroda” Maria Karaś, z gminy Gnojnik Gospodarstwa Agroturystyczne z Biesiadek, z gminy Rzezawa: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Buczków i z Gminy Łapanów: Zespół Szkół im. prof. Jana Zdzisława Włodka w Dąbrowicy.

Spośród 17 stanowisk jury, w której skład weszli : Helena Augustyńska, pracowniczka Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bochni, Anna Biernat, nauczycielka technologii gastronomicznej w Zespole Szkół im. prof. Jana Zdzisława Włodka w Dąbrowicy oraz Piotr Czekaj, nauczyciel technologii gastronomicznej w Zespole Szkół nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Bochni, wyłoniło laureatów.

I miejsce zajęła KGW Lipnica Dolna. Jako nagrodę koło otrzymało 400 złotych.

Drugie miejsca przyznano aż trzy. Przypadły one dla: KGW „Wesołe Kumoszki” z Moszczenicy, KGW Cikowice i KGW. Gospodynie otrzymały po 250 złotych.

III miejsce i nagrodę w wysokości 200 zł przyznano ex aequo dla KGW „Brzeźnickie Gosposie” oraz KGW Grabie.

Pozostałe stoiska promocyjne biorące udział w konkursie otrzymały 130 zł i dyplomy.

Nagrody wręczyli Danuta Niemiec z GCKCZiS w Bochni, Eugenia Ignacyk wicewójt Gminy Bochnia oraz Jacek Pająk, starosta bocheński.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

There are 1 comments