Reklama

Z Kazachstanu do Żegociny

Młodzież z Kazachstanu przybędzie dzisiaj (poniedziałek) o Żegociny. 21 osób polskiego pochodzenia w wieku 14-18 lat przybyło do naszego kraju z regionów Ałmaty, Karagandy i Kokczetaw.

W podbocheńskiej gminie spotkają się z uczniami tamtejszego Zespołu Szkół i wezmą udział we wspólnych zajęciach. Na początku wizyty zaplanowano spotkanie z wójtem, który przybliży im specyfikę gminy. Następnie goście z Kazachstanu poznają żegocińską szkołę i kilkunastu jej uczniów. Plan dalszej części pobytu zależy m.in. od pogody.

Przyjazd jest częścią Akademii Dziennikarstwa pod hasłem „Polaka z Kazachem rozmowy – młodzi reporterzy”, który odbywa się w dniach 18-31 lipca. Projekt, realizowany przez Instytut Wschodnich Inicjatyw oraz organizacje polonijne z Kazachstanu, ma na celu podniesienie umiejętności dziennikarskich uczestników, rozszerzenie ich wiedzy o Polsce oraz zacieśnienie więzów z krajem przodków. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z warsztatem dziennikarza i sprzętem reporterskim, a także współczesnym językiem i kulturą polską – podaje urząd gminy Żegocina.

Do tej pory młodzież z Kazachstanu zwiedzała Kraków, Ojcowski Park Narodowy, była także w Oświęcimiu. 21 lipca przyszedł czas na wizytę w Żegocinie.