Wierni i przyjaciele pożegnali ks. prof. Jana Łacha

W piątek w Bazylice św. Mikołaja w Bochni odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prof. Jana Łacha. Wzięło w nich udział ponad pięćdziesięciu duchownych, w tym ludzi nauki, a także rodzina, przyjaciele, uczniowie oraz znajomi zmarłego. Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Uczestnicy nabożeństwa wspominali ks. Jana Łacha jako człowieka serdecznego, wrażliwego i ciepłego. Ks. dr hab. Roman Bogacz, prodziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mówi że zmarły był jednym z najwybitniejszych polskich biblistów. Człowiek bardzo pogodny, radosny i niesamowicie pracowity. Wiele, wiele rzeczy opublikował, miał wspaniałe wykłady – mówi.

Bp Andrzej Jeż studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, wówczas gdy ks. prof. Jan Łach był rektorem tej uczelni. Z pewnością był to człowiek o rozległej erudycji, świetnie przygotowany do pochylenia się nad tekstem biblijnym w sposób naukowy, ale przede wszystkim kapłan który w czasie wykładów podkreślał kapłaństwo Chrystusa w sobie z wielką pokora, kulturą i taktem.

Był to człowiek głębokiej wiary, wielkiej prawości i życzliwości. Był to również wybitny naukowiec, Biblicum to nie żarty, to najtrudniejsza uczelnia. Zostawił wiele publikacji i bardzo wiele miłych wspomnień studentów. W moim przypadku był recenzentem doktoratu, a później do tytułu profesorskiego. Kiedy był dziekanem, habilitowałem się na UKSW. Zachowam go na długo w modlitewnej, wdzięcznej pamięci – przyznaje ks. prof. dr hab. Bogdan Poniży z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, podziękował zmarłemu w imieniu tej uczelni. Był to ludzki kapłan i Boży człowiek. Cały swój talent, to co wyniósł z domu, oddał innym.

W imieniu zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich głos zabrał ks. prof. dr hab. Tadeusz Brzegowy. Wspomniał, że ks. Jan Łach w swojej pracy naukowej często zajmował się problematyką chrystologiczną. Badał Biblię pod kątem rodowodu Jezusa, jego dzieciństwa, działalności publicznej, a wreszcie męki i śmierci. Wykładał, na czym polega sedno wiary chrześcijańskiej, jakie są wynikające z niej zobowiązania moralne – mówił. Ks. prof. Brzegowy.

Ks. Prof. Jan Łach został pochowany na cmentarzu w swojej rodzinnej parafii w Brzeźnicy.