„Katyńskie Dęby” w Żegocinie

Gmina Żegocina włączyła się w akcję ”KATYŃ… ocalić od zapomnienia”, zorganizowaną przez stowarzyszenie Parafiada. Obecnie trwają przygotowania do uroczystego posadzenia drzewek.

„KATYŃ… ocalić od zapomnienia” – to ogólnopolska akcja posadzenia 21.473 dębów na 70-lecie Zbrodni Katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden Dąb – to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad DĘBEM oraz upamiętnienia na terenie swojej szkoły oficera – ofiarę zbrodni – czytamy na oficjalnej stronie projektu.

Wśród tysięcy Polaków wymordowanych przez NKWD w 1940 roku znaleźli się dwaj mieszkańcy Żegociny: ppor. Jan Waligóra, zapisany w „Księdze Katyńskiej” pod pozycją 16087 oraz aspirant Policji Państwowej Władysław Imiałek (Imiołek) ofiara mordu w Twerze. – Przez wiele lat nikt o tych postaciach nie pamiętał, ich historia nie była znana. Dzięki współpracy z Ks. Kępą Szefem Oddziału Duszpasterskiego Kurii Polowej Wojska Polskiego, urodzonym w Żegocinie, odnaleźliśmy jakiekolwiek tropy – informuje Tadeusz Olszewski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej.

Organizacją i przygotowaniem uroczystości i samej ceremonii posadzenia dębów, zajęło się Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. Czesława Blajdy. Natomiast młodzież z Publicznego Gimnazjum z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Żegocinie zobowiązała się do opieki nad miejscem pamięci ofiar katyńskich.

Jeszcze przed świętami, radni wraz z wójtem i przedstawicielami kultury podjęli decyzję o lokalizacji nowego obiektu. – Osiągnięto porozumienie , że dęby zostaną posadzone przy istniejącym już, a postawionym w latach 70 pomniku Ofiar II Wojny Światowej z terenu Gminy Żegocina. Dokonano takiego wyboru ze względu na logiczne powiązanie historyczne – komentuje Tadeusz Olszewski.

Ceremonia zasadzenia drzew została przewidziana na 27 kwietnia, wśród zaproszonych gości znaleźli się żyjący członkowie rodzin ofiar, przedstawiciele instytucji samorządowych, mieszkańcy Żegociny oraz członkowie bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.– Obchody w dużej mierze będą uzależnione od pogody, oprócz samej czynności posadzenia drzewek, zaplanowaliśmy uroczyste przekazanie opieki na nimi młodzieży z Gimnazjum. Część artystyczna będzie w patetycznym tonie, bo tego wymaga doniosła okoliczność. We wstępnych planach mamy występ szkolnego chóru Zespołu Szkół oraz przybliżenie wszystkim zebranym sylwetek zamordowanych. W chwili obecnej trwa zbieranie informacji , fotografii i wspomnień o ofiarach. W przypadku ppor. Waligóry udało nam się dotrzeć do ludzi znających go osobiście i pamiętających jego osobę, trudniej jest z drugim zamordowanym – relacjonuje przygotowania T. Olszewski.