Uczniowie „Mechanika” stworzyli aplikację mobilną i wygrali w ogólnopolskim konkursie

W dniach 1-2 czerwca w Krakowie odbył się Wielki Finał V edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu organizowany przez Klub Jagielloński. Główną nagrodę za swój projekt zdobył Zespołu Szkół nr 1 w Bochni.

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu to projekt realizowany od 5 lat przez Klub Jagielloński. Celem ANP jest promowanie postaw patriotycznych i zaangażowania społecznego. W szkołach biorących udział w projekcie odbywają się zajęcia na, których uczniowie poznają polski system polityczny, sposób działania samorządu, oraz wymyślają swój projekt społeczny. Dzięki atrakcyjnej formie zajęć, których elementem są gry edukacyjne Parlament 2.0 i Moje Miasto 2.0 podczas, których uczniowie wcielają się w posłów i radnych miejskich łatwiej jest im przyswoić wiedzę o funkcjonowaniu państwa.

Najważniejszą częścią jest stworzenie projektu społecznego czym uczestnicy zajmują się na trzecich zajęciach. Wymyślony projekt jest następnie realizowany przez uczniów. Zrealizowanie projektu społecznego uprawnia szkoły do udziału w Wielkim Finale, który odbywa się w Krakowie. Podczas pierwszego dnia finału szkoły rywalizują między sobą podczas gry miejskiej. Drugiego dnia prezentowane są efekty pracy uczniów. Z każdego z 3 półfinałów kwalifikują się 3 grupy. Dziewięć najlepszych projektów jest następnie prezentowanych w finale.

W tegorocznej edycji przyznawano 2 równorzędne nagrody główne. Zwycięzcą okazali się uczniowie ZS nr 1 w Bochni, którzy przygotowali i przeprowadzili grę miejską przybliżającą miejsca związane z historią Bochni w czasie okupacji. Uczniowie stworzyli także aplikację mobilną na potrzeby gry. Aplikacja opiera się na QR kodach. Jurorom spodobało się zwłaszcza to, że przygotowanie QR kodów dla innych miast w przyszłości pozwoli wykorzystać w dowolnym mieście Polski. Jako drugą zwycięską szkołę jurorzy wskazali IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

W półfinał swoje projekty zaprezentowały także inne bocheńskie szkoły. I LO w Bochni stworzyło projekt „Bocheński Smog” w ramach, którego uczniowie zapytali mieszkańców Bochni co wiedzą na temat smogu. Ponadto przeprowadzili zajęcia w innych bocheńskich szkołach tłumacząc problem smogu i uświadamiając innych uczniów, że dotyczy on również Bochni.

Akcja „Biała Pomoc” zachęcająca do oddawania szpiku to z kolei projekt II LO. Uczniowie z tej szkoły przeprowadzili między innymi akcję rejestracji dawców szpików w trakcie akcji krwiodawstwa na bocheńskim rynku czy w trakcie „integracji malowanej dźwiękiem”

Uczniowie bocheńskiego „mechanika” wygrali również grę miejską. W ubiegłym roku akcja „przelej krew” stworzona przez młodzież z ZS nr 1 również znalazła się w ścisłym finale zajmując w nim drugie miejsce.