Likwidacja gimnazjów. Co stanie się z placówkami w Bochni?

Od września gimnazja mają być zlikwidowane – wynika z rządowych planów. Wiele osób zastanawia się, co stanie się z dotychczas istniejącymi placówkami. Urzędnicy w wielu samorządach mają już opracowane pomysły, tak również jest w Bochni. Oba miejskie gimnazja staną się częścią najbliżej położonych szkół podstawowych.

Jeżeli reforma edukacyjna dojdzie do skutku, a wszystko na to wskazuje, budynki dwóch gimnazjów publicznych, które znajdują się na terenie Bochni staną się częścią szkół podstawowych. I tak Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi, które znajduje się w ścisłym centrum miasta będzie najprawdopodobniej należało do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego, która mieści się na bocheńskich Plantach Salinarnych. Natomiast Gimnazjum nr 2 im. Cypriana Kamila Norwida, które ma swoją siedzibę na osiedlu Niepodległości będzie należało do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Jana Pawła II, która znajduje się w tym samym budynku.

Takie są zamierzenia. Te koncepcje mogą się jeszcze jednak zmienić. Decyzja będzie należeć do Rady Miasta, po uprzedniej pozytywnej opinii Kuratora Oświaty – zaznacza Dorota Palej-Maliszczak, dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji.

Jak zauważa, okres nauki po wprowadzeniu reformy pozostanie nadal taki sam. Według niej nauczyciele przynajmniej przez dwa najbliższe lata powinni pozostać spokojni. W 2017 i 2018 roku nie powinno być zwolnień, ponieważ dzieci, które są w systemie szkolnym dalej w nim zostaną. Problem może pojawić się potem od roku szkolnego 2019/20. Dużo będzie zależało chociażby od demografii – zaznacza dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji. Zapewnia zarazem, że miasto będzie robiło wszystko co możliwe, aby reforma była realizowana w łagodny sposób. Planujemy takie działania, aby szkoły w Bochni były przyjazne dla uczniów i rodziców.

W Bochni działają jeszcze dwa niepubliczne gimnazja: Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum Akademickie. Reforma pozwala im się przekształcić albo w szkoły podstawowe, albo w szkoły średnie. Na razie nie mamy informacji, jakie mają plany podmioty prowadzące te placówki. Gdy będziemy mieć te informacje, będziemy wiedzieć, jaki to będzie miało wpływ na miejską sieć szkół – mówi Mateusz Mulka, rzecznik prasowy Miejskiego Zespołu Edukacji.

Na koniec września 2016 roku, w miejskich szkołach podstawowych było 2037 uczniów i 205 nauczycieli, a w gimnazjach 863 uczniów i 98 nauczycieli.