Uczniowie z Bochni z wizytą w Niemczech – zdjęcia

Muzyka i sztuki plastyczne – pod takim hasłem w partnerskim powiecie Saarlouis realizowany był artystyczny projekt w którym uczestniczyli uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Bochni. Zajęcia odbywały się w dwóch niemieckich szkołach: Anne – Frank Schule w Saarlouis oraz Waldschule w Saarwelingen.

Projekt został podzielony na dwa moduły – dzień sztuki, który opracowała i prowadziła artystka – plastyk Lioba Amann oraz dzień muzyki, przygotowany przez Kolję Koglina, perkusistę niemieckiej grupy Fourtissimo.

Dla uczniów, a także dla nas udział w tym międzyszkolnym projekcie to niezapomniane wrażenia. Cieszy widok roześmianej i rozśpiewanej młodzieży. Takie działania edukacyjne, na poziomie szkół oraz powiatowych instytucji i stowarzyszeń mogą stanowić fundament współpracy międzynarodowej opartej na przyjaźni i dobrych relacjach
– mówi sekretarz powiatu, Anna Wojakiewicz, która wraz ze skarbnik Jadwigą Szeląg przebywała w Saarlouis na zaproszenie starosty Patrika Lauera.

W części muzycznej na warsztat została wybrana piosenka „We are the Word” autorstwa Michaela Jacksona i Lionela Richie. Uczestnicy zajęć poszczególne zwrotki przygotowali w trzech językach: angielskim, niemieckim i polskim. Utwór będzie wykonywany podczas przyszłorocznego festiwalu integracyjnego w Bochni.

Ten wyjazd i wspólne zajęcia to znakomity przykład, że muzyka łączy nie tylko pokolenia, ale także narodowości. Wystarczy odrobina słuchu i poczucia rytmu, żeby powstała piękna muzyczna interpretacja. To swoisty język komunikacji pozawerbalnej – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. ks. J. Twardowskiego.

Warsztaty plastyczne utrzymane były w konwencji eksperymentowania z kształtem i barwą. W efekcie powstały prace, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe. Część została przywieziona do Bochni, a część zdobi jedną ze ścian Anne- Frank Schule.

Oprócz zajęć, uczestnicy wyjazdu zwiedzali także archeologiczny park Villa Borg, szlak wierzchołkami drzew z imponującą wieżą widokową na zakole rzeki Saary oraz miejscowość Schengen, gdzie w 1985 roku zostało podpisane porozumienie znoszące kontrolę graniczną.

W maju planowana jest rewizyta niemieckich partnerów i występ podczas 10. Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”.