Nowy prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Bochni

Ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII i dziekan Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie, został prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Bochni. Nominację wręczył kapłanowi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Po nominacji ks. Leszka Leszkiewicza na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, na stanowisku prepozyta bocheńskiej kapituły był wakat. Jest to najwyższe stanowisko w Kapitule, ks. Królikowski zasiada w niej od 2010 roku, do tej pory był zastępcą prepozyta.

Do tej pory prepozytami bocheńskiej kapituły byli proboszczowie parafii św. Mikołaja. Obecna nominacja odchodzi od tego zwyczaju. Dlaczego tak się stało? Zgodnie ze statutami Kapituły bocheńskiej wyboru prepozyta dokonują kanonicy tejże Kapituły. Tak też było w przypadku ks. Królikowskiego. Wybór prepozyta – dokonany przez Kapitułę – zatwierdza Biskup Diecezjalny i mianuje nowego prepozyta. Funkcja prepozyta nie jest przypisana do urzędu proboszcza Parafii św. Mikołaja w Bochni. Dotychczas prepozytami byli proboszczowie tejże parafii, ale nie jest to regułą. Podobna sytuacja ma miejsce w Kapitule Katedralnej, w której również funkcji prepozyta nie pełni proboszcz katedry– poinformował portal mojaBochnia.pl ks. Ryszard St. Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W diecezji tarnowskiej są obecnie cztery kapituły: w Tarnowie, Nowym Sączu, Bochni i Wojniczu. Każda z nich składa się z kanoników gremialnych i honorowych.

Jak mówi Kodeks Prawa Kanonicznego: „Kapituła kanoników, katedralna lub kolegiacka, jest kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym lub kolegiackim. Kapituła katedralna wypełnia ponadto zadania zlecone jej przez prawo lub przez biskupa diecezjalnego” (KPK, kan. 503).

Ks. Janusz Królikowski maturę zdał w 1982 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Mielcu. Teologię studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie (1982-1888), gdzie uzyskał magisterium z teologii. W 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie, a następnie w latach 1988-1991 pracował w duszpasterstwie w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach (Glinik Mariampolski). W latach 1991-1995 studiował teologię w Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat pod kierunkiem prof. Josè M. Yanguasa. W latach 1995-1996 studiował w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie, uzyskując licencjat z kościelnych nauk wschodnich. W latach 1993-1995 studiował w Instytucie Św. Tomasza przy Uniwersytecie Angelicum w Rzymie, uzyskując specjalizację z Św. Tomasza z Akwinu. W 2003 r. habilitował się w zakresie teologii dogmatycznej na Papieskiej Akademii Teologicznej w Tarnowie. Od 1996 r. wykłada teologię w Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża, a od 1997 r. w Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, Członek Polskiego Towarzystwa Mariologicznego – członek zarządu od 2005 r., Towarzystwa Teologów Dogmatyków; przewodniczący Polskiego Towarzystwa Teologicznego Oddział w Tarnowie. Współzałożyciel i redaktor naczelny „Studiów Regionalnych” (2007), sekretarz redakcji „Tarnowskich Studiów Teologicznych” (1997).

źródło: RDN Małopolska