Bochnianie oklejają samochody, burmistrz nieugięty

Bochnianie oklejają swoje samochody w ramach akcji „Naklejam na aucie prywatnym, bo się Bochni nie wstydzę”. Zainicjował ją Ryszard Piekarczyk, grafik komputerowy, w odpowiedzi na perypetie z oklejeniem samochodu służbowego burmistrza.

Jak informowaliśmy na łamach mojaBochnia.pl, Ryszard Piekarczyk zaprojektował kilka znaków graficznych, które można samodzielnie pobrać i wydrukować. Gotowe naklejki można również odbierać w drukarni Profil Graphic przy ul. Kazimierza Wielkiego 1 (w bramie naprzeciwko Urzędu Miasta Bochnia). Do dziś wydano już około stu naklejek. Dowody akcji trafiają na naszą redakcyjną skrzynkę w postaci zdjęć od czytelników, którzy już okleili swoje samochody (ciągle czekamy na kolejne fotki).

O komentarz do akcji zapytaliśmy dzisiaj Andrzeja Koprowskiego, asystenta burmistrza Bochni. W odpowiedzi dostaliśmy w załączniku treść uchwały w sprawie określenia zasad używania herbu Gminy Miasta Bochnia.

Uchwała Rady Miasta dotycząca używania Herbu Bochni, to jest komentarz do akcji. Nawet najlepsze i promujące Bochnię pomysły, powinny się mieścić w ramach zarówno prawa ogólnego jak i miejscowego. Urząd Miasta nie jest od tego żeby oceniać każdą prywatną inicjatywę, a Pan Ryszard Piekarczyk nie zwracał się do UM w celu możliwości wykorzystania Herbu Bochni, w ten ani w żaden inny sposób. Jaki sens i jaki cel ma wałkowanie trzeci miesiąc z rzędu sprawy tak banalnej, a tak szeroko i wszędzie już wielokrotnie opisywanej i komentowanej?
– pisze Andrzej Koprowski.

O odniesienie się do tematu zapytaliśmy też burmistrza Stefana Kolawińskiego. Chcieliśmy usłyszeć, czy pod wpływem akcji naklejkowej zmieni swoją decyzję odnośnie do samochodu terenowego (w styczniu komisja rewizyjna nakazała okleić pojazd symbolami miasta, wniosek ponowiono w lutym, burmistrz jednak systematycznie odmawia). Czy w Bochni nie ma poważniejszych spraw? Po co to ciągnąć? Będąc w różnych sytuacjach na konferencji, na spotkaniu u marszałka, u wojewody, bywają prezydenci, burmistrzowie, wójtowie. Już pomijam to, że nie takimi samochodami służbowymi jeżdżą, to żaden z nich nie był oklejony – odpowiada burmistrz.

Kiedyś usłyszałem takie pytanie: Co za cyrk się odbywa u was z tym samochodem? Bo to już zaczyna zakrawać na kpinę. A państwo dalej ten temat drążycie – dodał Stefan Kolawiński. Burmistrz powtarza też argument swojego asystenta. Każdorazowa chęć użycia herbu ma być zgodna z tym, co jest zapisane w uchwale, ma również mieć zgodę burmistrza miasta. O taką zgodę nikt się nie zwrócił.

———————————————

Aktualizacja, godz. 13.00:

Po naszej publikacji jeden z czytelników założył petycję on-line do burmistrza Bochni „O oklejenie służbowego samochodu Suzuki Grand Vitara herbem Miasta Bochnia” – link tutaj.

UCHWAŁA Nr XXXVII/386/13
Rady Miasta Bochnia
z dnia 30 grudnia 2013 r.
w sprawie: określenia zasad używania herbu Gminy Miasta Bochnia,

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 z późn.zm.) w zw. art. 3 ust.1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz.u. Nr 31, poz. 130 z późn.zm.)

Rada Miasta Bochnia u c h w a l a co następuje:

§ 1. Herb Gminy Miasta Bochnia jako zewnętrzny znak reprezentacyjny Gminy Miasta jest jej własnością i podlega ochronie prawnej.

§ 2. Herb może być używany wyłącznie w kształcie, proporcjach i kolorach określonych przez Radę Miasta Bochnia oraz w sposób zapewniający mu należytą cześć, szacunek oraz prestiż i powagę przewidzianą prawem do insygniów władzy samorządowej.

§ 3.1. Prawo do nieodpłatnego używania herbu przysługuje organom Gminy Miasta Bochnia oraz miejskim jednostkom organizacyjnym do celów związanych z realizacją zadań statutowych.
2. Herb może być umieszczany:
1) na budynku stanowiącym siedzibę organów Gminy Miasta Bochnia;
2) w sali obrad Rady Miasta Bochnia i pomieszczeniach Urzędu Miasta Bochnia oraz jego jednostek organizacyjnych;
3) na miejskich budynkach użyteczności publicznej;
4) na pieczątkach, emblematach, drukach urzędowych, blankietach korespondencyjnych, wizytówkach organów Gminy Miasta Bochnia i miejskich jednostek organizacyjnych;
5) w publikacjach (w tym zaproszeniach) wydawanych przez Burmistrza Miasta Bochnia oraz pod jego patronatem;
6) na sztandarach instytucji i miejskich jednostek organizacyjnych;
7) na stronach internetowych Gminy Miasta Bochnia i miejskich jednostek organizacyjnych;
8) na materiałach i upominkach promocyjnych Gminy Miasta Bochnia;
9) na tablicach pamiątkowych fundowanych przez organy Gminy Miasta Bochnia lub przy jego współudziale;

§ 4.1. Zgodę na nieodpłatne używanie herbu w celach niekomercyjnych mogą uzyskać także instytucje, organizacje, stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne i prawne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej, wykonujące działalność o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców Gminy Miasta Bochnia.
2. Wnioski w sprawie uzyskania zgody o której mowa w ust. 1 powinny określać proponowany sposób i okres używania herbu.
3. Zgodę, o której mowa w ust. 1, a także zgodę o której mowa w § 5 ust. 1 wyraża Burmistrz Miasta Bochnia określając warunki używania herbu.
4. Burmistrz Miasta Bochnia może cofnąć zgodę w trybie natychmiastowym, jeżeli podmiot używający herbu używa go niezgodnie z określonym przez Burmistrza Miasta Bochnia warunkami.

§ 5.1. Używanie bądź rozpowszechnianie wizerunku herbu w celach komercyjnych, w szczególności umieszczanie ich na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego oraz zamieszczania herbu w znaku towarowym lub na towarach wymaga zgody Burmistrza Miasta Bochnia.
2. Używanie herbu w celach, o których mowa w ust. 1, następuje w formie odpłatnej.
3. Zasady odpłatności strony określają w drodze umowy cywilno-prawnej.
4.Burmistrz Miasta Bochnia może cofnąć zgodę w trybie natychmiastowym, jeżeli podmiot używający herbu używa go niezgodnie z określonymi w umowie warunkami.

§ 6. Herb nie może być wykorzystywany w kampaniach wyborczych prowadzonych przez komitety wyborcze ugrupowań, stowarzyszeń społecznych, fundacji, partii politycznych oraz przez kandydatów niezależnych.

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Bochnia.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.