Planty: Prawie co trzecie drzewo do wycięcia

95 drzew rosnących na Plantach Salinarnych przewidziano do wycinki. Wśród nich jest pomnik przyrody, buk pospolity mający w obwodzie pnia 396 cm. Do pielęgnacji przewidziano 176 drzew. Usuniętych ma być też 76 krzewów. Dzisiaj tych drzew nie będziemy wycinać – uspokaja zastępca burmistrza.

Planowana rewaloryzacja Plant Salinarnych obejmie m.in. drzewa. Na 2,5-hektarowej działce rośnie ich 315. Na podstawie inwentaryzacji dendrologicznej do wycinki przewidziano 95.

Inwentaryzacja dendrologiczna wraz z analizą wartości szaty roślinnej Plant Salinarnych w Bochni to opracowanie [pełny tekst tutaj] autorstwa mgr inż. Katarzyny Kozak-Jarosz. Stanowi ono jeden z dokumentów zawartych w przetargu na rewaloryzację Plant. Według opracowania, na Plantach znajduje się 315 drzew (w tym 6 na prywatnej działce) oraz 148 krzewów (w tym 6 na prywatnej działce). Ponadto stwierdzono 545 mb żywopłotu (6 gatunków). Na prywatnej działce dodatkowo jest 30 mb żywopłotu jednej odmiany.

Wykaz gatunków i odmian drzew o największym procentowym udziale na terenie Plant Salinarnych (z wyłączeniem terenu Kasztelanii)

1. Lipa drobnolistna 53 szt. – 17 procent
2. Kasztanowiec zwyczajny 48 szt. – 15 procent
3. Klon zwyczajny 27 szt. – 9 procent
4. Grab pospolity 14 szt. – 5 procent
5. Klon jawor 13 szt. – 4 procent
6. Świerk kłujący 11 szt. – 4 procent
7. Modrzew europejski 12 szt. – 4 procent
8. Jesion pensylwański 11 szt. – 4 procent
9. Buk pospolity’ Atropunicea’ 12 szt. – 4 procent
10. Dąb czerwony 10 szt. – 3 procent
11. Ałycza 10 szt. – 3 procent
12. Wiąz polny 8 szt. – 3 procent
13. Robinia akacjowa 6 szt. – 2 procent
14. Dąb szypułkowy 5 szt. – 2 procent
15. Sosna czarna 6 szt. – 2 procent
16. Brzoza brodawkowata 5 szt. – 2 procent
17. Brzoza omszona 6 szt. – 2 procent

Razem 257 szt. – 85 procent

Pozostałe gatunki i odmiany po 1 procent lub poniżej 52 szt. – 15 procent

Razem 309 szt.

———————————————
Do usunięcia przeznaczono 94 drzewa formy piennej (110 szt. pni), 2 szt. drzew formy krzewiastej oraz 1 szt. krzewu iglastego forma drzewiasta. Na terenie działki Restauracji Kasztelania wskazano 1 drzewo do wycinki. Do pielęgnacji na terenie parku wskazano 172 szt. drzew oraz 4 szt. drzew na terenie działki z Restauracją Kasztelania” – podano w opracowaniu.

Wykaz drzew przeznaczonych do usunięcia:

Klon pospolity – 15
Lipa drobnolistna – 9
Modrzew europejski – 7
Kasztanowiec pospolity – 6
Ałycza – 5
Dąb czerwony – 5
Świerk kłujący 5
Klon jawor – 5 (w tym 1 z terenu Restauracji Kasztelania)
Jesion pensylwański – 5
Robinia biała – 4
Wiąz polny – 4
Jesion wyniosły – 3
Brzoza omszona – 2
Jesion wyniosły ‘Ellegantissima’ – 2
Sosna czarna – 2
Wierzba płacząca – 2
Jabłoń purpurowa – 1
Brzoza brodawkowata – 1
Buk pospolity ‘Atropunicea’ – 1
Czereśnia ptasia – 1
Głóg jednoszyjkowy – 1
Głóg szypułkowy – 1
Jarząb mączny – 1
Jarząb pospolity – 1
Kasztanowiec czerwony – 1
Klon jesionolistny ‘Odessanum’ – 1
Robinia biała ‘Umraculifera’ – 1
Topola kanadyjska – 1
Wiąz szypułkowy – 1
Jarząb szwedzki – 1

Razem 95 szt. – 111 sztuk pni

Wśród przewidzianych do wycinki, 6 drzew ma średnicę pnia w przedziale 71-100 cm, a 2 drzewa 101-130 cm. Wśród nich są dwa kasztanowce pospolite o obwodzie pnia 312 cm i 256 cm, topola kanadyjska – 405 cm, a także buk pospolity ‘Atropunicea’ mający status pomnika przyrody – 396 cm (w inwentaryzacji na pozycji 44 – zobacz tutaj).

Oprócz tego inwentaryzacja zakłada wycięcie 76 krzewów i przesadzenie 80.

Jak podano w opracowaniu, „do wycinki zakwalifikowano drzewa i krzewy ze względu na utratę walorów estetycznych, zły stan zdrowotny, deformacje, brak perspektyw na dalszy prawidłowy rozwój oraz poprawę bezpieczeństwa. Na terenach zieleni Plant Salinarnych należy przeprowadzić kompleksowe prace pielęgnacyjno-konserwacyjne oraz przystąpić do nasadzeń drzew i krzewów odpowiednich do kompozycji parku”. O tym, w jakim stanie są drzewa na Plantach, można było przekonać się w lipcu ub. r., gdy wichura złamała grube konary jednego z okazów.

Ewentualne niepokoje dotyczące skali planowanej wycinki studzi zastępca burmistrza Robert Cerazy. Jest to aktualizacja dokumentu, który mieliśmy w swoich zasobach. Pokazany jest stan obecnego drzewostanu, niezbędne wycinki, pielęgnacje itd. Jest to tło do tego, co stanie się w obszarze Plant, natomiast dzisiaj tych drzew nie będziemy wycinać. To jest dopiero dokument, który jest załącznikiem do opracowania dokumentacji na rewaloryzację Plant Salinarnych. Dopiero po naniesieniu przez projektantów różnych elementów i urządzeń, będą prowadzone dalsze prace.

To jest ocena dendrologiczna, natomiast jaki będzie finał, trudno powiedzieć. Może być ich mniej, może być ich więcej, zresztą proszę zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach obwody pni są dość małe. Poza tym jest dużo obcych nasadzeń, które ktoś kiedyś posadził radosną twórczością. Obcych w sensie obecności tego drzewostanu w Parku Salinarnym, nikt mi nie powie, że elementy posadzone np. 20 lat temu były w momencie zakładania parku, np. niektóre z drzew iglastych – dodaje zastępca burmistrza.

Robert Cerazy uważa, że na razie nie ma powodu do obaw. Zalecałbym daleko idący spokój, rozwagę i niepodgrzewanie atmosfery zupełnie bez potrzeby. Poczekajmy spokojnie na dokumentację projektową, na pewno zaprezentujemy projekt rewaloryzacji Plant i dopiero będą podejmowane kolejne działania. Wszystko w tej chwili jest podyktowane tym, żeby mieć odpowiednie dokumenty i złożyć wniosek w tej połowie roku na rewaloryzację Plant.