Kopalnia 2 lata od wpisu na listę UNESCO – wystawa w Sejmie

Wicemarszałek Sejmu Elżbieta Radziszewska otworzyła dziś w Sejmie wystawę fotografii – „Światowe dziedzictwo”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 37. rocznicy wpisania Kopalni Soli „Wieliczka” oraz 2. rocznicy wpisania Kopalni Soli Bochnia i Zamku Żupnego w Wieliczce na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedyś sól była na wagę złota. Dzisiaj nie ma już takiej wartości, ale miejsce, w którym była wydobywana jest dziedzictwem historii chętnie odwiedzanym przez turystów ze względu na niezapomniane wrażenia, jakie oferuje. W ubiegłym roku byłam jedną z miliona trzystu tysięcy turystów, którzy odwiedzili kopalnię – mówiła wicemarszałek Radziszewska otwierając wystawę.

Wicemarszałek Sejmu podkreśliła znaczenie rozwoju turystyki w regionie i zachęcała do zwiedzenia zabytkowych kopalni w Wieliczce i Bochni, będących światowym dziedzictwem historycznym, do przeżycia wędrówki podziemnymi korytarzami, obserwowania belek oszronionych solą. – Jeżeli ktoś, chociaż raz zobaczył tę kopalnię, zawsze będzie nosił ją w sobie – powiedziała.

Elżbieta Radziszewska wyraziła też uznanie dla osób zaangażowanych w ochronę tak ważnych zabytków. Za ochronę kopalni, odwadnianie jej, udostępnianie turystom i za dbałość o rezerwat przyrody, który jest tam pod ziemią – dziękowała.

Otwarcie wystawy uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”.

Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Polsce i Europie – działa nieprzerwanie od średniowiecza. W 1976 roku wielickie podziemia zostały wpisane do Krajowego Rejestru Zabytków. Dwa lata później znalazły się wśród 12 miejsc i obiektów otwierających Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1994 roku Prezydent RP uznał kopalnię za Pomnik Historii Narodu Polskiego. Podziemna Wieliczka stanowi unikatowy zapis dziejów solnego górnictwa. Dokumentuje m.in. rozwój technik wydobywczych oraz transportu, sposoby zabezpieczania wyrobisk, organizację pracy oraz ruchu turystycznego.

Początki Kopalni Soli Bochnia sięgają z kolei 1248 roku. W 1981 roku kopalnia została wpisana do rejestru zabytków. Koniec eksploatacji soli nastąpił w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Od 1995 roku część kopalni jest dostępna dla zwiedzających. 23 czerwca 2013 r. Kopalnia Soli Bochnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wystawa prezentuje też Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, będące jednym z największych górniczych muzeów na świecie. Ekspozycje są prezentowane w dwóch obiektach, znajdujących się na liście UNESCO: w kopalni soli na głębokości 135 m oraz w średniowiecznym Zamku Żupnym, położonym w centrum Wieliczki. W muzeum w kopalni soli można obejrzeć m.in. 15 wystaw stałych i 2 rezerwaty górnicze. Dla zwiedzających udostępnionych jest ok. 2,5 tys. wyjątkowych zabytków zlokalizowanych w 18 oryginalnych komorach na trasie ok. 1,5 km, na III poziomie kopalni soli. Do najciekawszych eksponatów należą m.in. zabytki techniki górniczej w tym unikatowa kolekcja kieratów konnych oraz map górniczych.

źródło: http://www.sejm.gov.pl/