Kto do rady powiatu? Trwa ręczne liczenie głosów

Powiatowa komisja wyborcza nie doczekała się usunięcia awarii systemu informatycznego PKW. Zgodnie z zaleceniami podanymi przez przedstawiciela tej instytucji na konferencji prasowej w Warszawie, głosy będą liczone ręcznie.

Wstępny podział mandatów do rady powiatu jest znany. PiS dostaje 8 mandatów, PSL – 6, PO – 4, Nasza Wspólna Sprawa – 3, a BiZBR – 2 miejsca w radzie. Jak to przełoży się na poszczególne osoby? To właśnie ustali ręczne liczenie.

Jak wiadomo, powyższa konfiguracja prawdopodobnie zwiastuje zmianę władzy w powiecie, tym bardziej że dotychczasowy wicestarosta Tomasz Całka, piastujący to stanowisko od 8 lat, nie wchodzi do rady (jego ugrupowanie nie zdobyło ani jednego mandatu).

Jak czytamy w Ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (art. 151), „w wyborach do rady powiatu komisja wyborcza […] dokonuje podziału mandatów w każdym okręgu wyborczym pomiędzy listy kandydatów lub grupy list […] w sposób następujący:

1) liczbę głosów ważnie oddanych na każdą z list albo grupę list w okręgu wyborczym dzieli się kolejno przez 1; 2; 3; 4; 5 i dalsze kolejne liczby, aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między listy lub grupy list;

2) każdej liście lub grupie list przyznaje się tyle mandatów, ile spośród ustalonego w powyższy sposób szeregu ilorazów przypada jej liczb kolejno największych;

3) jeżeli w wyborach uczestniczą grupy list, liczbę głosów ważnie oddanych na listy wchodzące w skład grupy, z zastrzeżeniem art. 134 ust. 2 i 3, dzieli się kolejno przez 1; 3; 5; 7 i dalsze kolejne nieparzyste liczby, aż do chwili, gdy z otrzymanych w ten sposób ilorazów da się uszeregować tyle kolejno największych liczb, ile wynosi liczba mandatów do rozdzielenia między listy w ramach grupy list;

4) w przypadku określonym w pkt 3, każdej liście przyznaje się tyle mandatów, ile przypada jej liczb kolejno największych spośród szeregu ilorazów ustalonego w sposób opisany w pkt 3.

2. Jeżeli kilka list lub grup list uzyskało ilorazy równe ostatniej liczbie z liczb uszeregowanych w podany wyżej sposób, a list lub grup list tych jest więcej niż mandatów do rozdzielenia, pierwszeństwo mają listy i grupy list w kolejności ogólnej liczby oddanych na nie głosów. Gdyby na dwie lub więcej list lub grup list oddano równą liczbę głosów, o pierwszeństwie rozstrzyga liczba obwodów głosowania, w których na daną listę lub grupę list oddano większą liczbę głosów. Jeżeli i te liczby byłyby równe, wówczas o pierwszeństwie rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez komisję. Tryb przeprowadzenia losowania określa Państwowa Komisja Wyborcza.

3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, jeżeli kilka list w ramach grupy list uzyskało ilorazy równe ostatniej liczbie z liczb uszeregowanych w sposób określony w ust. 1 pkt 3.

4. Mandaty przypadające każdej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności wynikającej z otrzymanej liczby głosów w ramach listy.

5. Jeżeli równą liczbę głosów uprawniającą do uzyskania mandatu otrzymało dwóch lub więcej kandydatów z danej listy, o wyborze rozstrzyga kolejność umieszczenia nazwisk kandydatów na liście.