Gierczyce: zamiast asfaltowni powstaje największa w Polsce elektrownia słoneczna

W Gierczycach koło Bochni trwają prace przy budowie farmy fotowoltaicznej. Będzie to największa elektrownia słoneczna w Polsce, jej moc wyniesie 1400 kW. Na łące o powierzchni 2 hektarów zamontowano na specjalnej konstrukcji 5600 fotoogniw.

Inwestorem jest firma „Krusz-Bud”. Właściciel, Piotr Iwulski, od wielu lat działa w branży drogowej. Przed rokiem zdecydował się na realizację niezwykle śmiałego przedsięwzięcia. Koszt inwestycji opiewa na ponad 10,5 mln zł. Znacząca część środków pochodzi z dotacji unijnej. Wykonawcą zadania jest renomowana firma SolarBayern Polska. Aktualnie trwa montaż ogniw, planuje się, że w kwietniu ruszy produkcja prądu na skalę przemysłową.

Cieszy mnie, że konsekwentna polityka gminy w dziedzinie planowania przestrzennego zaczyna procentować dużymi i interesującymi inwestycjami. Na podkreślenie tej powstającej w Parku Przemysłowym Siedlec-Gierczyce zasługuje jej innowacyjność, a także czystość dla środowiska. Ponadto sama inwestycja ma charakter proekologiczny, gdyż obniży o ponad 16 tys. ton emisję dwutlenku węgla, wytwarzanego przy okazji tradycyjnych metod produkcji prądu – mówi wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy.

W bezpośrednim sąsiedztwie farmy fotowoltaicznej powstała także nowoczesna siedziba i hala produkcyjna firmy „Nector”. Jej właściciele w związku z planowanym wzrostem zatrudnienia będą mogli skorzystać z ulgi podatkowej ustanowionej przez Radę Gminy Bochnia dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

W miejscu, w którym powstaje farma fotowoltaiczna, inwestor jeszcze w 2008 r. miał zamiar wcześniej wybudować zakład produkcji masy bitumicznej. Pomysł Piotra Iwulskiego, właściciela firmy „Krusz’Bud”, spotkał się jednak z protestami mieszkańców pobliskich zabudowań. Również wójt gminy Bochnia nie był entuzjastą tego pomysłu.

Nie chcemy, aby na terenie gminy Bochnia powstawały zakłady szkodzące środowisku, szczególnie w pobliżu zabudowań mieszkalnych. Natomiast jesteśmy zainteresowani, aby wspierać miejscowych przedsiębiorców – lokalnych inwestorów. Mamy już nowe przykłady, że kolejni przedsiębiorcy lokują u nas swoje zakłady. Dotyczy to m.in. Parku Przemysłowego Damienice-Cikowice (70 ha) i parku w Bogucicach (22 ha), który wpisany jest do Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ponadto Gmina posiada tereny przemysłowe w Gorzkowie (7,5 ha) i Cerekwi (37 ha) – dodaje Jerzy Lysy.