Waldemar Klasa wyróżniony Herkulesem Wiśnickim

Od 1995 roku Towarzystwo Miłośników Wiśnicza przyznaje wyróżnienie za pracę społeczną na rzecz Nowego Wiśnicza. W tym roku statuetką został uhonorowany wieloletni członek Towarzystwa Waldemar Klasa.

Odznaczenie zostało uroczyście wręczone laureatowi w dniu Święta Konstytucji 3 Maja na zamku w Wiśniczu. W sali przy kaplicy zamkowej znajduje się największy w Polsce zbiór malowideł przedstawiających 12 prac Herkulesa, pochodzący z XVII w. Statuetka zaprojektowana przez prof. Czesława Dźwigaja, przedstawia postać hetmana Stanisława Lubomirskiego założyciela miasta.

Ceremonia wręczenia rozpoczęła się o godz.15.00 Mszą Św., w której udział wzięli: członkowie kapituły Herkulesa Wiśnickiego, księża oraz władze Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz. Na zakończenie gali koncert dali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Prof. Jerzego Żurawlewa w Bochni, do którego jak podkreślają nauczyciele ze szkoły – przygotowania trwają cały semestr. Repertuar jest bardzo różnorodny, gdyż uczestnicy koncertu są w różnym wieku, w zależności od instrumentu na którym grają.

Sam uhonorowany laureat, od 41 lat wiśniczanin z wyboru, słynie ze swojej skromności i pracowitości. Waldemar Klasa nie boi się trudnych wyzwań, przez wiele lat zawodowo oddawał się niełatwej pracy dyrektora Szpitala Powiatowego w Bochni, i jak jednym głosem podkreśla Kapituła Herkulesa Wiśnickiego – wielokrotnie też służył radą i zaangażowaniem w sprawy całej społeczności wiśnickiej, m. in.: przy gazyfikacji miasta i całej gminy oraz przy redagowaniu „Wiadomości Wiśnickich”, często dokonując analiz i podsumowań statystycznych. Już jako członek Towarzystwa Miłośników Wiśnicza, oddziału Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, zajmował się logistyczną organizacją wycieczek zarówno krajowych jak i zagranicznych, w których dzięki jego pracy społecznej członkowie towarzystwa a także mieszkańcy ziemi wiśnickiej wielokrotnie uczestniczyli. Doceniając jego pracowitość, skromność, dyskrecję a także dokładność, zarząd oddziału wiśnickiego oraz zarząd główny Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej powierzyły mu funkcję sekretarza, którą skrupulatnie wypełniając przyczynia się do udokumentowania społecznych wymiarów współczesnego życia na ziemi wiśnickiej i bocheńszczyźnie.