Reklama

Wiśnicz: pamiątki po ks. J. Strugale trafiły do muzeum

Muzeum w Nowym Wiśniczu wzbogaciło się o eksponaty przekazane w spadku przez wieloletniego proboszcza, ks. Józefa Strugałę.

Zmarł on w grudniu ubiegłego roku. Jak mówi Renata Jonak, dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej, placówka została przez zmarłego obdarowana wieloma cennymi pamiątkami. – Ks. Józef Strugała w swoim testamencie przekazał Muzeum Ziemi Wiśnickiej dyplomy, wyróżnienia, podziękowania, które otrzymał – mówi dyrektor.

Wśród nich wiśnickie muzeum wzbogaciło się o dyplom Honorowego Obywatela Miasta Nowego Wiśnicza oraz statuetkę przedstawiającą klucz do miasta (ks. Józef Strugała otrzymał ten tytuł w 2001 r.). Oprócz tego do zbiorów palcówki trafiło tableau z 1963 r., legitymację szkolną, medal związany z 15. rocznicą pontyfikatu Jana Pawła II i wiele innych.

Wszystkie pamiątki będzie można oglądać w ramach stałej ekspozycji Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Od czasu śmierci wieloletniego proboszcza parafii, trwa również poświęcona mu wystawa fotograficzna dokumentująca wkład ks. Józefa Strugały w odnowę kościoła parafialnego oraz dzwonnicy i plebanii w Nowym Wiśniczu.