Reklama

Muzeum: z Pauliną Kozub wędrówki po Indiach

„Hindi me kućh bolije – czyli powiedz coś do mnie w hindi” będzie tematem najbliższego spotkania w Muzeum w ramach cyklu
„Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”. Gościem wieczoru będzie Paulina Kozub, podróżniczka i fotograf, która opowie o swoich wędrówkach po Indiach.

Oto, jak autorka zachęca do udziału w spotkaniu:

W Indiach mawiają: „Kahin aisa na ho ki aapka samaj bekaar dziae” – oby tak nie było, że zmarnujesz swój czas! – Od zawsze interesuje mnie świat. Chciałabym poznać cały, żeby już nie marzyć wciąż o dalekich podróżach i wysokich górach, bo to przecież zajmuje strasznie dużo czasu i nie pozwala skupić się na codziennym życiu.

Kolejna rzecz, do której dążę – to nauczyć się tylu języków, na ile starczy czasu. W każdym kraju na świecie ludzie darzą cię ogromnym szacunkiem, jeśli potrafisz z nimi rozmawiać. Zwłaszcza jeżeli mieszkają w malutkiej wiosce w Indiach i nie mówią po angielsku. Studiuję filologię indyjską, czytam o Indiach, opowiadam o Indiach, jeżdżę do Indiach, planuję kolejne podróże, w moim mieszkaniu na ścianie wisi wielka mapa Indii, słucham indyjskiej muzyki, powtarzam słówka z hindi…

Podczas pokazu będę chciała opowiedzieć, jakie są Indie dla człowieka z europejskiego obszaru kulturowego, kiedy zaczyna się on porozumiewać z mieszkańcami kraju w ich własnym języku. Poza tym przybliżę niektóre problemy społeczne współczesnych Indii, a także postaram się pokazać, jak dziś tamtejsza tradycja przenika się z innymi kulturami, albo dla odmiany pozostaje w opozycji do nowoczesności. Zapraszam Państwa w podróż po tym niezwykłym kraju kontrastów – pisze Paulina Kozub.

Spotkanie odbędzie się w Sali Portretowej Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni w czwartek 21 czerwca 2012 roku, początek o godzina 17.30.
Rynek 20.