Reklama

Konkurs na pisankę

Już po raz XIII Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu organizuje Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy.

Trudno wyobrazić sobie Święta Wielkiej Nocy bez jajka, które symbolizuje nowe, rodzące się życie. Historia robienia kraszanek w Polsce sięga X w., wielką stratą, byłoby, gdyby tak wiekowa tradycja zanikła. Żeby tak się nie stało, dla podtrzymania starych zwyczajów corocznie organizowany jest Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową.

– Jest to konkurs z tradycjami, bo już trzynasty rok z rzędu jest organizowany i cieszy się dużym powodzeniem. Ma charakter gminny, biorą w nim udział przede wszystkim placówki oświatowe, szkoły, przedszkola, ale również świetlice wiejskie oraz osoby indywidualne. Prace ocenia trzyosobowe jury, składające się z plastyków i kulturoznawców. Z zebranych prac organizowane są stoiska poszczególnych instytucji kulturalnych, bo my w tej kategorii oceniamy, ale przyznajemy również nagrody indywidualne – powiedział w rozmowie z nami Leszek Marszałek, dyrektor Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.

Dzisiaj w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu montowano stoiska, natomiast jutro (1.04), o godzinie 16.00 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej.