Kolejny sukces młodego mistrza szachownicy

Czarny Koń oraz Źrebiątko – najwyższe trofea podczas XIII Międzynarodowego Turnieju Szachowego. Wyrównany poziom gry sprawił, że emocji nie zabrakło.

Podczas już XIII edycji turnieju rozgrywanego w Gnojniku, zawodnicy rywalizowali o tytuł najlepszego. Zmagania rozpoczęli juniorzy, których było aż 75. Nie zabrakło wśród nich zawodników, mających na swoim koncie wiele zwycięstw – medalistów Mistrzostw Polski.

Poziom zawodów był bardzo wysoki, a walka o zwycięstwo zacięta. Uczestnicy zajmujący miejsca od 3 do 8 zakończyli zmagania z tą samą ilością punktów – 6,5. Sędziowie posługując się punktacją pomocniczą zdecydowali o kolejności miejsc. Miejsce pierwsze nie podlegało żadnej dyskusji. Damian Wcisło ze wszystkich rozegranych partii zremisował tylko raz, wszystkie pozostałe wygrał. Zdobywając 8,5 p na 9 możliwych sięgnął po Czarne Źrebiątko. Roman Mucha – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski – z którym to właśnie Damian zremisował zakończył turniej na 2 miejscu. Wśród juniorów znalazł się poza Damianem, jeszcze jeden mieszkaniec Bochni – Michał Mirski reprezentujący UKS Hetman Koronny Trzebinia. Zmagania zakończył na 21 pozycji.

null
O takie właśnie nagrody toczyła się walka [fot. nadesłane]

Dzień po turnieju juniorów rozegrane zostały zawody seniorów – open, co oznacza, że udział mogli wziąć również juniorzy, w sumie do rozgrywek przystąpiło 81 zawodników. I znów walka była wyrównana. Dariusz Mikrut, mający tytuł Mistrza Międzynarodowego wygrał zaledwie 0,5 punktową przewagą. Sędziowie po raz drugi podczas tego turnieju musieli skorzystać z punktacji pomocniczej, ponieważ osoby zajmujące miejsca od 2 do 8 miały po tyle samo punktów. Damian Wcisło zajął 6 pozycję, jako jedyny pokonując triumfatora turnieju. – Bardzo sympatyczne zawody, organizatorzy jak co roku stanęli na wysokości zadania. To jest jeden z najlepszych turniejów szachowych. W tym roku poziom był bardzo wyrównany, dlatego ciesze się, że udało mi się wygrać – powiedział Dariusz Mikrut, który już po raz drugi zdobył Czarnego Konia.