Nie będzie już Półmaratonów Niepodległości w Bochni

Nie będzie już Półmaratonów Niepodległości w Bochni, organizowanych w przeddzień 11 listopada. Tak zdecydował sąd, który wydał wyrok w sprawie z powództwa pomysłodawcy imprezy. Przypomnijmy, Zenon Grymek pozwał miasto Bochnia za bezprawne przywłaszczenie sobie Półmaratonu. Sąd uznał że organizując w roku 2005 i w latach następnych Półmaraton Niepodległości miasto Bochnia działało bez udziału pomysłodawcy imprezy. Niedawno wyrok się uprawomocnił.

Burmistrz Bogdan Kosturkiewicz wyjaśnia, że 3 lata temu, jako radny opozycyjny, uczulał na to ówczesnego włodarza miasta, Wojciecha Cholewę. – Zwracałem uwagę poprzedniemu burmistrzowi na niebezpieczeństwo wynikające z naruszania praw autorskich. Niemniej jednak, powiem szczerze, miałem nadzieję, że trzymałem kciuki za jego działania w zakresie przejęcia praw do tego biegu przez miasto Bochnia. Ponieważ nie da się ukryć, że ten bieg spotykał się ze sporym zainteresowaniem ze strony maratończyków, klubów biegaczy, przybywały do Bochni osoby z różnych rejonów świata, mieliśmy przedstawicieli z Europy i z Afryki. Szkoda, że tę sprawę miasto przegrało. Niemniej jednak prawa autorskie, prawa intelektualne, są świętością i trzeba je uszanować, orzczenie sądu tym bardziej – mówi burmistrz.

Miasto Bochnia musi przeprosić pomysłodawcę imprezy oraz wpłacić 15 tys. zł na cel społeczny. Na pytanie, czy miasto będzie organizowało imprezę biegową np. pod inną nazwą, w innym terminie i inną trasą, burmistrz odpowiada wymijająco, zwracając uwagę, że byłby to zabieg niebezpieczny.

There are 1 comments

  1. Paweł Mej - Bosy biegacz |

    szkoda że półmaratonu nie będzie . Ja 4.11.2007r. pobiegłem pierwsze zawody i to BOSO