Reklama

Galeria Banku Spółdzielczego ma już 10 lat

Galeria Krakowskiego Banku Spółdzielczego w bocheńskim oddziale obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Z tej to okazji w ubiegły piątek otwarto wystawę jubileuszową.

Wernisaż połączony był z promocją książki Jerzego Skrobota „Kapłan wiary, nadziei, miłości”, która jest opowieścią o zmarłym w styczniu 2003 roku księdzu prałacie Antonim Porębie, proboszczu z Żegociny.

Na wystawie jubileuszowej zgromadzono prace piętnastu artystów, którzy prezentowali swoje dzieła przez 10 lat działalności galerii. Były to prace malarskie autorstwa m.in. Barbary Kumorek, Mirosława Malacy, Teresy Mrugacz, Sławomira Jabłońskiego, Zdzisława Jachimczaka, Stanisława Tkaczenko – Tkacza czy ks. Stanisława Nowaka. Oprócz obrazów na wystawach w galerii KBS prezentowano także ceramikę Ryszarda Golińskiego czy rzeźby Adama Migdała.

Sala Krakowskiego Banku Spółdzielczego w piątkowy wieczór wypełniła się po brzegi. Wśród artystów oraz koneserów sztuki znaleźli się także przedstawiciele władz Krakowskiego Banku Spółdzielczego z Krakowa, dyrektor bocheńskiego oddziału banku, wiceburmistrz Bochni Bogdan Szumański czy zastępca gminy Bochnia Eugenia Ignacyk.

Podczas promocji książki nie zabrakło słów podziękowań dla Jerzego Skrobota, autora książki o życiu księdza prałata Antoniego Poręby. Wójt gminy Żegocina Jerzy Błoniarz wręczył świąteczną bombkę oraz nowowydaną płytę kolęd Zespołu Łąkta a dyrektor szkoły w Żegocinie Danuta Pączek bukiet kwiatów.

Obecni na wernisażu goście mogli posłuchać poezji Teresy Mrugacz. Wyrecytowała ona wiersz, który napisała niedługo po śmierci ks. Antoniego Poręby. Jako poeta zaprezentował się także były starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, którzy przedstawił swój wiersz na temat artystów. Jak zaznaczył te kilka wersów napisał gdy słuchał przemówień władz Krakowskiego Banku Spółdzielczego.

Galeria KBS w bocheńskim oddziale powstała na wzór tej, która znajduje się w jednostce macierzystej w Krakowie. Rozpoczęła ona działalność w 1998 roku z inicjatywy Jerzego Skrobota a przy aprobacie i wsparciu Jana Czesaka oraz Zbigniewa Bodziocha, prezesów KBS. Inicjatywę organizowania wernisaży oprócz Bochni przejęły także oddziały banku w Szczurowej, Łapanowie, Gdowie i Czernichowie, a ostatnio również w Miechowie.

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null