Reklama

Uroczyste posłanie kolędników misyjnych

Pojutrze w niektórych parafiach do domów zapukają kolędnicy misyjni. W tym roku mali kolędnicy będą zbierać pieniądze m.in. na wybudowanie studni głębinowych w krajach misyjnych.

Akcja ma charakter religijny i wychowawczy, a przyświeca jej hasło: „Pomóż mi stać się człowiekiem”. Mali kolędnicy przynoszą do rodzin przesłanie Bożonarodzeniowe poprzez śpiew kolędy afrykańskiej, a poprzez małą inscenizację o sytuacji afrykańskich dzieci, zarówno siebie jak i odwiedzanych, uwrażliwiają i wychowują do solidarności oraz do pomagania biedniejszym.

Pieniądze, jakie uda się zebrać dzieciom zostaną przeznaczone na ponad 20 projektów. O pomoc proszą tarnowscy misjonarze pracujący w Republice Konga, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Ekwadorze, Brazylii i Peru. Są także projekty zgłoszone przez siostry misjonarki z Republiki Konga, świeckie misjonarki z Kamerunu i Peru oraz projekt papieski dla Papui-Nowej Gwinei.

Dzieci, które już 26 grudnia rozpoczną kolędę misyjną mogą pomóc w opłaceniu nauki dla uczniów w Republice Środkowoafrykańskiej, oraz w wybudowaniu sal katechetycznych i zakupie sprzętu dla dzieci niepełnosprawnych. Za pieniądze jakie uda się zebrać kolędnikom mają także zostać wybudowane studnie głębinowe w parafii Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej.

Akcja kolędników misyjnych właśnie w diecezji tarnowskiej cieszy się największym zainteresowaniem i rozwija się z roku na rok.W tym roku dzieci będą śpiewać kolędę afrykańską. Przygotowały stroje: aniołów, króla, pastuszka, dziecka latynoamerykańskiego i afrykańskiego. Kolędowaniu będzie towarzyszyć hasło „Sara mbi ga zo” tzn. Pomóż mi stać się człowiekiem. Dzieci nauczyły się specjalnych ról, będą mówić o trudnym życiu najmłodszych w krajach misyjnych.

Po zakończeniu kolędowania, 10 stycznia 2009 roku, w parafii bł. Karoliny Kózkówny w Tarnowie, odbędzie się XI spotkanie kolędników misyjnych. Dzieci z całej diecezji zobaczą film o realizacji projektów kolędniczych oraz wezmą udział w tradycyjnym konkursie na najładniejsze stroje kolędnicze.

W poprzedniej edycji w kolędzie misyjnej wzięło udział blisko 16 tysięcy dzieci z 361 parafii. „Mali misjonarze” odwiedzili około 132 tysiące rodzin. Zebrali rekordową sumę ponad 920 tysięcy złotych.