Święto Zmarłych – uwaga na złodziei

Jak co roku przed Świętem Zmarłych wzmaga się aktywność cmentarnych złodziei. W dniu 21 października 44-letniej mieszkance Bochni skradziono torebkę wraz z zawartością. Policja apeluje o wzmożoną czujność cytując m.in. aforyzm Sławiana Trockiego „Brak wyobraźni czyni nas niewolnikami wspomnień”.

Jak co roku przed Świętem Zmarłych wzmaga się aktywność cmentarnych złodziei. W dniu 21 października 44-letniej mieszkance Bochni skradziono torebkę wraz z zawratością. Policja apeluje o wzmożoną czujność cytując m.in. aforyzm Sławiana Trockiego „Brak wyobraźni czyni nas niewolnikami wspomnień”.
Mieszkanka Bochni złożyła zawiadomienie o kradzieży torebki. Sprawca wykorzystał chwilową nieuwagę kobiety wykonującej prace porządkowe na grobie bliskich na cmentarzu przy ul. Łychów w Bochni. Poszkodowana utraciła m.in. legitymację rencisty, pieniądze, dowód osobisty. W sumie wyceniła straty na około 180 zł.

Jak co roku w tym czasie policjanci częściej będą patrolować cmentarze. Niestety co roku zdarzają się także kradzieże kwiatów czy też zniczy. Warto zwrócić uwagę szczególnie osobom starszym wykonującym prace porządkowe, aby staranniej pilnowały torebki pozostawione w pobliżu grobów. Szczególnie uciążliwa jest utrata dokumentów.

Utrudnieniem dla złodziei byłoby zainstalowanie przez administratora monitoringu oraz właściwe oświetlenie terenu cmentarza.

Również kierujący udający się na groby powinni zwracać uwagę na zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy, zwiększony ruch szczególnie pieszych i liczyć się z częstszymi kontrolami policji, mającymi na celu zmniejszyć ilość nietrzeźwych kierujących.

Policja apeluje do pieszych idących po zmierzchu drogą, przy której nie ma chodników i latarń, aby zadbali o swoje bezpieczeństwo poprzez sygnalizowanie o swojej obecności przy pomocy światła latarki lub elementu odblaskowego. Zgodnie z literą kodeksu drogowego dzieci do lat 15 poruszające się poza obszarem zabudowanym od zmierzchu do świtu zobowiązane są posiadać element odblaskowy umieszczony w miejscu widocznym dla kierujących.

Duże zagrożenie stanowią również wyłaniający się nagle z ciemności wprost przed samochodem nieoświetleni rowerzyści. Za jazdę bez oświetlenia rowerzysta może (a nawet powinien) zapłacić mandat karny w wysokości 100 zł.

Parkujący samochody powinni być także przewidujący, by nie pozostawić samochodu zaparkowanego w miejscu zabronionym lub uniemożliwiając wyjazd innemu pojazdowi.

Pamiętajmy o aforyzmie Sławiana Trockiego „Brak wyobraźni czyni nas niewolnikami wspomnień”. Postarajmy się, aby czas zadumy był również czasem uprzejmości – mówi Leszek Machaj rzecznik bocheńskiej policji